Czy gorąca kąpiel pomaga zasnąć? [opinia eksperta]

Po ciężkim, stresującym dniu, marzysz tylko o tym, żeby położyć się do łóżka i porządnie się wyspać. Niestety, sen nie nadchodzi. Co wtedy? Może gorąca kąpiel pomoże? Zapytałyśmy o to naszego eksperta.

gorąca kąpiel na problemy ze snem Shutterstock

Ostatnio nie mam problemy ze snem. Zastanawia mnie, czy gorąca kąpiel może sprawić, że łatwiej zasnę?

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada ekspert – psychiatra dr Michał Skalski.

Raczej nie, choć twardych, naukowych dowodów nie ma. Gorąca kąpiel raczej nie sprowadzi snu, ale na pewno świetnie zrelaksuje. „Przed snem trzeba się zrelaksować i rozluźnić mięśnie – mówi psychiatra dr Michał Skalski. – Kąpiel może w tym pomóc, ale trzeba pamiętać, że gorąca woda podnosi również temperaturę ciała. A nasze organizmy w nocy odrobinę się ochładzają”. Z tego samego powodu nieskuteczny może się okazać gorący prysznic.

„Generalnie badania pokazują, że większość popularnych poglądów na temat zasypiania jest po prostu fałszywa – dodaje psychiatra. – Liczenie baranów utrudnia zasypianie, wypicie szklanki mleka nie ma na nie żadnego wpływu”.

Jeśli szukasz skutecznych rozwiązań, przede wszystkim pamiętaj, żeby nie korzystać z tabletu czy komórki zaraz przed zaśnięciem. Ich ekrany emitują niebieskie światło, które normalnie w naturze daje znak ciału, że jest ranek i trzeba wstawać.

Poznaj więcej skutecznych sposobów na bezsenność oraz wybierz najlepszą pozycję do spania, dzięki której zmniejszysz dokuczający Ci ból.

Uwaga: jeśli masz do nas jakąś sprawę, chcesz nas o coś zapytać, powiedzieć, o czym chciałabyś przeczytać w WH, zajrzyj na nasz oficjalny facebookowy profil. Możesz być pewna, że żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi! Na najciekawsze pytania, odpowiadamy na łamach papierowego wydania „Women’s Health”.

REKLAMA