[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
5.0

Czy detoks ma sens?

Większość produktów reklamowanych jako sposób na detoks to ściema. Aby wspomóc naturalne oczyszczanie organizmu, wystarczy dobra dieta.

Herbatki, koktajle, głodówki, suplementy, lewatywy, superfoodsy – zewsząd płyną informacje, że Twoje ciało potrzebuje wsparcia, aby się oczyścić. Bez detoksu podobno ani rusz.

„To pojęcie jest nadużywane i stosowane w zbyt wielkim uproszczeniu, aby sprzedać określone produkty. Częściowo ma jednak sens, ponieważ przez odpowiednią dietę można usprawnić procesy detoksyfikacyjne zachodzące w organizmie” – przekonuje Małgorzata Desmond, specjalistka medycyny żywienia, dietetyk z ponad 10-letnim doświadczeniem klinicznym. Wyjaśnia, że do naszych ciał trafiają związki o szkodliwym działaniu, które są potem usuwane w ramach dwuetapowego mechanizmu. „W fazie pierwszej wątroba aktywuje toksyczne substancje po to, by w drugiej je unieszkodliwić. I w takiej formie są gotowe do wydalenia z organizmu” – opisuje ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Cała prawda o herbatach oczyszczających

Te procesy wspierane są przez dietę bogatą w fitozwiązki. „Najlepszym sposobem na ich dostarczenie jest dieta bogata w rośliny o mocnych kolorach, takie jak wszystkie owoce jagodowe czy granaty. Warto też wymienić w kontekście oczyszczania warzywa krzyżowe, cebulowe, wszelkie źródła karotenoidów, buraki, a także zieloną herbatę, oliwę z oliwek i kurkumę” – wylicza Desmond. To jak – polecana na detoks dieta wyłącznie warzywna czy owocowa będzie OK? Niekoniecznie, ponieważ zabraknie w niej aminokwasów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów oczyszczających. Utrudnia je również głodowanie, więc mocne ograniczenie kalorii, zalecane powszechnie przy dietach oczyszczających, nie jest dobrym rozwiązaniem w kontekście detoksu. Nie są nim także popularne diety oparte o jeden składnik, gdyż brakuje w nich większości wyżej wymienionych związków. Nie ma też większego sensu kupowanie suplementów, co do których zawartości nigdy nie ma pewności – nie są badane tak restrykcyjnie jak leki.

„Dobrze zaplanowana dieta wystarcza w zupełności” – podkreśla Desmond. Trudno też znaleźć logiczne uzasadnienie dla faktu, żeby oczyszczać się tylko na wiosnę. Lepiej przecież wspierać organizm przez cały rok, a nie tylko tydzień albo dwa.

Detoks – to naprawdę pomaga

  1. Mocne kolory: warzywa i owoce dostarczą fitozwiązków wspierających oczyszczanie.
  2. Kurkuma (a ściślej zawarta w niej kurkumina) też pomoże. Wystarczy jedna łyżeczka dziennie.
  3. Warto też jeść siemię lniane, które usprawni wydalanie przez organizm nadmiaru estrogenów

ZOBACZ TEŻ: Detoks organizmu: 8 naturalnych sposobów

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij