Czy detoks ma sens?

Większość produktów reklamowanych jako sposób na detoks to ściema. Aby wspomóc naturalne oczyszczanie organizmu, wystarczy dobra dieta.

GettyImages

Herbatki, koktajle, głodówki, suplementy, lewatywy, superfoodsy – zewsząd płyną informacje, że Twoje ciało potrzebuje wsparcia, aby się oczyścić. Bez detoksu podobno ani rusz.

„To pojęcie jest nadużywane i stosowane w zbyt wielkim uproszczeniu, aby sprzedać określone produkty. Częściowo ma jednak sens, ponieważ przez odpowiednią dietę można usprawnić procesy detoksyfikacyjne zachodzące w organizmie” – przekonuje Małgorzata Desmond, specjalistka medycyny żywienia, dietetyk z ponad 10-letnim doświadczeniem klinicznym. Wyjaśnia, że do naszych ciał trafiają związki o szkodliwym działaniu, które są potem usuwane w ramach dwuetapowego mechanizmu. „W fazie pierwszej wątroba aktywuje toksyczne substancje po to, by w drugiej je unieszkodliwić. I w takiej formie są gotowe do wydalenia z organizmu” – opisuje ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Cała prawda o herbatach oczyszczających

Te procesy wspierane są przez dietę bogatą w fitozwiązki. „Najlepszym sposobem na ich dostarczenie jest dieta bogata w rośliny o mocnych kolorach, takie jak wszystkie owoce jagodowe czy granaty. Warto też wymienić w kontekście oczyszczania warzywa krzyżowe, cebulowe, wszelkie źródła karotenoidów, buraki, a także zieloną herbatę, oliwę z oliwek i kurkumę” – wylicza Desmond. To jak – polecana na detoks dieta wyłącznie warzywna czy owocowa będzie OK? Niekoniecznie, ponieważ zabraknie w niej aminokwasów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów oczyszczających. Utrudnia je również głodowanie, więc mocne ograniczenie kalorii, zalecane powszechnie przy dietach oczyszczających, nie jest dobrym rozwiązaniem w kontekście detoksu. Nie są nim także popularne diety oparte o jeden składnik, gdyż brakuje w nich większości wyżej wymienionych związków. Nie ma też większego sensu kupowanie suplementów, co do których zawartości nigdy nie ma pewności – nie są badane tak restrykcyjnie jak leki.

„Dobrze zaplanowana dieta wystarcza w zupełności” – podkreśla Desmond. Trudno też znaleźć logiczne uzasadnienie dla faktu, żeby oczyszczać się tylko na wiosnę. Lepiej przecież wspierać organizm przez cały rok, a nie tylko tydzień albo dwa.

Detoks – to naprawdę pomaga

  1. Mocne kolory: warzywa i owoce dostarczą fitozwiązków wspierających oczyszczanie.
  2. Kurkuma (a ściślej zawarta w niej kurkumina) też pomoże. Wystarczy jedna łyżeczka dziennie.
  3. Warto też jeść siemię lniane, które usprawni wydalanie przez organizm nadmiaru estrogenów

ZOBACZ TEŻ: Detoks organizmu: 8 naturalnych sposobów

Zobacz również:
REKLAMA