Czy antyperspiranty zwiększają ryzyko raka piersi? [news zdrowie]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

dezodorant fot. Shutterstock.com

Czy antyperspiranty zwiększają ryzyko raka piersi?

Plotka Antyperspiranty zawierają substancje rakotwórcze, które przedostają się przez węzły chłonne do piersi.

Fakt Hipoteza, że cząsteczki wykorzystywanych w antyperspirantach soli glinu przedostają się przez pory pod pachami do węzłów chłonnych, a stamtąd wędrują do piersi, powodując raka, oraz druga – że zablokowanie porów, przez które szkodliwe substancje mogą być wydalane, a więc one wracają do piersi i powodują raka – jest dość powszechnie powielana, jednak według autorów prowadzonej pod auspicjami American Cancer Society strony cancer.org takiej zależności nie potwierdzają żadne solidne badania naukowe.

Jak zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego?

Uczeni z University of Essex obliczyli, że sportowcy perfekcjoniści, tzn. tacy, którzy skupiają się niemal wyłącznie na błędach i próbują je wyeliminować, wypalają się szybciej niż ci, którzy cieszą się nawet z mniejszych zwycięstw. Wydaje nam się, że to działa nie tylko w sporcie.

Czy trening poprawia jakość snu?

Masz kłopoty ze snem? Zrób sobie trening. Po przebadaniu 268 ochotników uczeni z American Heart Association ustalili, że trening aerobowy średnio wydłużył sen uczestników o 23 minuty. Chcesz pospać jeszcze dłużej? Trening oporowy wydłużył przespany czas aż o 40 minut. Warto się zmęczyć.

Czy alkohol wypijany codziennie w niewielkich ilościach szkodzi?

Jeśli zauważyłaś ostatnio, że wypijasz codziennie już nie kieliszek prosecco, ale całą butelkę, mamy wiadomości: dobrą i złą. Zaczniemy od złej. Brytyjscy uczeni odkryli, że szkodliwy wpływ alkoholu na mózg akumuluje się, tzn. każdy kolejny drink sieje większe zniszczenie w neuronach niż poprzedni. I tu dobra wiadomość: wystarczy, że odpuścisz sobie tego jednego, ostatniego, żeby choć trochę ochronić swoje szare komórki. A z czasem może uda się też zrezygnować z tego przedostatniego, który stał się tymczasem ostatnim?

Jak przytulanie wpływa na organizm?

Uczeni z University of Bristol przeprowadzili ciekawy eksperyment. 129 ochotnikom zafundowali niespodziewany test z matematyki. Okazało się, że ci z uczestników, którzy dostali poduszki z pompką symulującą oddychanie, lepiej znieśli tę stresującą sytuację niż ci, którzy nie mogli przytulić do siebie poduszki. Wniosek? Jeśli się czymś denerwujesz, przytul się do istoty, która oddycha, np. do faceta, ale pies czy kot też pomoże.

 

Zobacz również:
REKLAMA