Czy aloes pomaga w odchudzaniu?

To, że aloes jest idealnym antidotum na oparzenia, zwłaszcza słoneczne wiadomo nie od dziś. Ostatnio słynie też z właściwości odchudzających. Zwolennicy twierdzą, że może przyspieszać metabolizm, zapewnić prawidłowe trawienie i pomóc spalić zbędny tłuszcz i kalorie. Sprawdziliśmy to i w tej kwestii, radzimy zachować ostrożność.

aloes na odchudzanie fot. Shutterstock.com
Aloes znany jest ze swoich właściwości kojących i nawilżających.

Aloes zaliczany jest do sukulentów czyli roślin, które przystosowane są do życia w warunkach ograniczonej ilości wody, co za tym idzie kumulują ją w tkankach.
„Mięsiste liście aloesu zawierają przezroczysty żel, który sprawdza się m.in. w leczeniu oparzeń i ran. Jest on prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia substancji, zawiera m.in. polifenole, witaminy A, C, E, a także witaminy z grupy B i enzymy przeciwzapalne.

Natomiast warstwa określana jako lateks, czyli żółty sok, który otacza miąższ (zawiera związek antrachinon, zwany aloiną) ma właściwości przeczyszczające” – wyjaśnia amerykańska dietetyczka Beth Warren, autorka bloga Beth Warren Nutrition.

Zobacz też: 5 łatwych sposobów na odchudzanie.

Czy picie wody aloesowej jest zdrowe?

Tak. Pod warunkiem, że jest to sok z aloesu zmieszany jedynie z wodą. Bądź tutaj czujna, bo wiele tego typu napojów zawiera bardzo dużo cukru (niektóre nawet aż szczęść łyżeczek), więc ze zdrowym napojem nie mają nic wspólnego. Do wód aloesowych nie jest dodawany żółty sok o właściwościach przeczyszczających, więc możesz je pić bez obaw o nagłe poszukiwanie toalety. Aloes o właściwościach przeczyszczających, sprzedawany jest, jako suplement diety w postaci tabletek czy proszku.

W ostatnim czasie popularne stało się także picie octu. Celebrytki twierdzą, że pomaga on w odchudzaniu, oczyszczaniu organizmu i trawieniu, że wygładza skórę i sprawia, że włosy stają się lśniące. My sprawdziliśmy, czy faktycznie warto po niego sięgać.

Czy aloes pomoże mi schudnąć?

„Ze względu na właściwości przeczyszczające, pomoże przy zaparciach (zanim zaczniesz zażywać, skonsultuj to z lekarzem) i rzeczywiście oczyści organizm, co sprawi, że będziesz czuć się lżejsza i utracisz kilka kilogramów” - mówi Warren. Od czasu do czasu możesz go stosować w ramach kuracji oczyszczającej, ale jedyne przez kilka dni. Na dłuższą metę może wyrządzić krzywdę.

Środki przeczyszczające mogą źle wpływać na wchłanianie lub interakcje z innymi przyjmowanymi lekami, a także prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zaburzać funkcje jelit a nawet uszkodzić pracę nerek.

Chcesz wiedzieć jak schudnąć skutecznie i bez efektu jo-jo? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać i ciesz się szczupłą sylwetką.

REKLAMA