Człowiek napędzany wodą - jaką wodę pić?

Człowiek w ok. 70% składa się z wody. Woda reguluje naszą temperaturę ciała, nawilża skórę i oczy, wypłukuje toksyny z krwi i wszystkich narządów, przepłukuje nerki, ułatwia trawienie i wydalanie... Można wręcz powiedzieć, że człowiek jest maszyną na wodę.

Twój mózg składa się z wody w 82%, mięśnie w 80%, skóra ma w sobie około 70% wody, nawet kości mają jej ok. 20%. Czlowiek jest mechanizmem, który wody potrzebuje jak, hm, kania dżdżu.

Nawadnianie obowiązkowe - dzienne zapotrzebowanie na wodę

Aby ten system działał, musisz stale uzupełniać poziom wody w organizmie. Nie tylko wtedy, gdy jest upał. Wystarczy, że poziom wody spadnie o 1%, a Twoja wydolność zmniejszy się o 10%. Jeżeli spadnie jeszcze niżej, możesz mieć nawet zaburzenia krążenia. Jak wyliczyli uczeni, dorosły człowiek musi wypijać dziennie przynajmniej 1,5-2 l czystej wody. Tylko jakiej, bo woda wodzie nierówna.

 

Kranówa saute

To najtańsza opcja. Litr wody z wodociągów kosztuje około 0,005 złotego, czyli jest kilkaset razy tańszy od litra wody kupionej w sklepie. Teoretycznie rzecz biorąc, woda z kranu powinna też być zupełnie bezpieczna, tzn. nie powinna zawierać żadnych niebezpiecznych dla zdrowia związków ani mikroorganizmów, takich jak bakterie czy wirusy. Niestety, w różnych miastach różnie bywa. Niezupełnie znany jest także stan rur od punktów pomiarowych do Twojego kranu, dlatego jeśli już kranówa, to tylko przegotowana.

Kranówa przefiltrowana

Aby się upewnić, że woda z kranu jest czysta, możesz zastosować jeden z filtrów. Na rynku najpopularniejsze są filtry z węglem aktywowanym i tzw. filtry odwróconej osmozy. Oba skutecznie oczyszczają wodę, przy czym w filtrach węglowych trzeba szczególnie pamiętać o terminowej wymianie filtra, gdyż przepełniony traci swoje właściwości. Najskuteczniejsze w oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych są filtry działające na zasadzie osmozy.

Woda butelkowana - mineralna czy źródlana?

Wody, które możesz kupić w sklepie, dzielą się na dwa rodzaje – wody źródlane i mineralne. Te pierwsze mają zwykle bardzo niską zawartość minera- łów i z punktu widzenia zdrowia są neutralne – do codziennego uzupełniania wody nadają się idealnie. Inaczej jest z mineralnymi. Te, zwłaszcza wysoko zmineralizowane, możesz potraktować jako formę uzupełnienia niezbędnych minerałów. Zobacz poniżej , jaką wodę pić w różnych sytuacjach.

Mineralogia stosowana

Cztery rodzaje wody na cztery różne okazje. Pij i czuj się dobrze:

• Aby zmagazynować wodę w organizmie… Pij wodę bogatą w sód (>200 mg/l) . Sód zatrzymuje wodę w organizmie. Nie pij jej jednak, jeśli masz kłopoty z sercem lub nadciśnienie.

Aby pozbyć się skurczy… Pij wodę bogatą w magnez (>50 mg/l). Magnez uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych i reguluje napięcie mięśniowe.

Aby przyspieszyć regenerację… Pij wodę bogatą w potas, magnez i wodorowęglany. Te ostatnie zapewniają równowagę kwasowo-zasadową, a potas i magnez regenerują mięśnie.

Aby ulżyć nerkom… Tylko niskozmineralizowane (suma składników mineralnych musi być poniżej 500 mg/l). Jeśli masz kamienie, pij co najmniej 2-3 l dziennie.

Artykuł pierwotnie opublikowany był w magazynie Men’s Health.

REKLAMA