Chodzenie w szpilkach a zdrowie: jak często chodzić?

Uwielbiasz chodzić na wysokich obcasach? Uważaj, nienaturalna pozycja stopy sprawia, że skracają się mięśnie łydek i usztywnia ścięgno Achillesa. Jeżeli i tak nie potrafisz z nich zrezygnować, poznaj nasze rozwiązanie awaryjne, dzięki któremu zachowasz zdrowe stawy.

szpilki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

W życiu czyha na Ciebie tyle pokus – nocny seans w telewizji (sprawdź, co robić, gdy śpisz mniej niż 8 godzin), szpilki, którymi można by przekuwać uszy, do tego dzień wypełniony tak dokładnie, że gdy nadchodzi wieczór, nie masz siły na demakijaż, nie mówiąc już o nitkowaniu zębów. Spokojnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw rozwiązań awaryjnych na takie właśnie okazje. 

Tym razem dowiesz się, jak uniknąć przykrych skutków chodzenia na szpilkach.

Plan B

Według „Journal of Applied Physiology” codzienne chodzenie w butach na wysokich obcasach może trwale zmienić sposób poruszania się, ponieważ nienaturalna pozycja stopy sprawia, że skracają się mięśnie łydek i usztywnia ścięgno Achillesa.

Jeśli nie zamierzasz zrezygnować ze szpilek, przynajmniej rozciągaj się regularnie: stań przy ścianie na odległość wyciągniętych rąk i zrób wykrok do tyłu tak daleko, aż poczujesz, że naciągasz mięsień łydki (cały czas trzymaj piętę na podłodze). Wysuń drugą stopę do przodu dla podparcia, a potem przesuń biodra w kierunku ściany. Wytrzymaj 90 sekund i zmień nogę. I tak trzy razy dziennie.

Plan C

Oczywiście wiemy, że szpilki nie tylko wydłużają nogi, ale też optycznie wyszczuplają sylwetkę nawet o 5 kg. Ale zachowaj sobie ten trik na wyjątkowe okazje. Na co dzień wykorzystaj to, że w tym sezonie modne są buty sportowe i daj odpocząć stawom.

Musisz mieć buty na obcasie? Wystarczy, że obcasy będą o dwa, trzy centymetry niższe niż te, które zazwyczaj nosisz, żeby znacznie zmniejszyć obciążenie stawów kolanowych.

WH 05/2015

REKLAMA