Czerwone wino jest dobre dla jelit [WH News]

Świeża porcja newsów do porannej kawy.

Shutterstock

Uczeni z King's College London wykazali, że kobiety pijące czerwone wino mają bardziej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż te, które go nie pijają. W eksperymencie wzięło udział 916 bliźniaczek pijących różne alkohole: piwo, mocniejsze trunki oraz wino – czerwone i białe. Okazało się, że czerwone wino ma korzystny wpływ na mikrobiom jelit, a większa różnorodność przyjaznych bakterii zamieszkujących jelita to lepsze samopoczucie, mniejsze ryzyko otyłości i chorób serca. Autorzy badań podkreślają, że korzystny efekt czerwonego wina był widoczny już przy niewielkich dawkach – wystarczyła lampka raz na dwa tygodnie, więc nie czuj się zmuszona do codziennego wzbogacania mikrobiomu.

Chroń się!

W Wielkiej Brytanii od dziesięciu lat trwa akcja masowego szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV, powodującemu m.in. raka szyjki macicy. W krótkim czasie ilość młodych kobiet zakażonych tym wirusem (typ 16/18) zmniejszyła się w Anglii o 86%. Jako że za raka szyjki macicy odpowiada zawsze przewlekłe zakażenie HPV, lekarze oceniają, że za kilkanaście lat ilość nowotworów drastycznie spadnie. Już dziś wykrywa się o około 80% mniej tzw. zmian przedrakowych wśród zaszczepionych. To dowód, że szczepienie działa.

Miłość uspokaja

Następnym razem, gdy coś podniesie Ci ciśnienie, napisz choćby krótką wiadomość do swojego faceta. Uczeni z University of California wykazali, że wymiana wiadomości z kochaną osobą niemal natychmiast obniża ciśnienie krwi. To nie muszą być wyznania – wystarczy zaplanować wieczór.

Jedź na urlop

Że urlop robi dobrze głowie – wie każdy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że wyjazd na wakacje pomaga też wzmocnić serce i utrzymać talię. Prof. Bryce Hruska z Syracuse University, który badał wpływ urlopu na zdrowie, mówi: „Udało nam się ustalić, że ludzie, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy byli na wakacjach, rzadziej cierpieli na syndrom metaboliczny”. Syndrom metaboliczny to zespół objawów – m.in. insulinooporności, nadciśnienia etc. – znacznie zwiększający ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca. To co, kiedy się pakujesz?

Fake news: szczepionki powodują autyzm

Skojarzone szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) zwiększają ryzyko autyzmu. Nieprawda. Ten niebezpieczny mit wziął się stąd, że w 1998 roku angielski gastroenterolog, dr Andrew Wakefield, opublikował opis kilkorga dzieci, u których w miesiąc po szczepieniu zdiagnozowano autyzm. Jakość tego badania była jednak bardzo niska. Lekarze wbrew temu, co mówią antyszczepionkowcy, wcale nie zlekceważyli tego ostrzeżenia, tylko rzetelnie zbadali sprawę. Sprawdzili ilość przypadków autyzmu u dzieci szczepionych MMR i u tych nieszczepionych, nie znajdując dowodów na to, że MMR zwiększa ryzyko. Nie zauważono też wzrostu przypadków autyzmu po upowszechnieniu szczepionek MMR. FAKT Szczepionki MMR nie zwiększają ryzyka autyzmu.

REKLAMA