Czarna rzodkiew a tradycyjna rzodkiewka
Czarna rzodkiew charakteryzuje się przede wszystkim ciemnym kolorem po zewnętrznej stronie. Miąższ, tak jak w przypadku tradycyjnej, jest jasny. Ciemniejsza rzodkiew różni się także smakiem, ponieważ jest dużo ostrzejsza i bardziej wyrazista niż ta, którą dobrze znamy. Ponadto zawiera mniej wody, dlatego dużo łatwej się ją przechowuje, nie parcieje tak szybko, jak rzodkiew biała.
SPRAWDŹ: Lubczyk - właściwości, przepisy i uprawa
Właściwości lecznicze i urodowe
Czarna rzodkiew jest znacznie bogatsza w składniki odżywcze i mikroelementy od tradycyjnej rzodkiewki. Zawiera m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, A i PP, a także magnez, potas, wapń, fosfor, cynk i żelazo. Działa również bakteriobójczo ze względu na obecność fitoncydów, dlatego wykorzystuje się ją w walce z przeziębieniem i grypą. Ten produkt powinien zagościć przede wszystkim na talerza osób, które:
- mają wysoki poziom cholesterolu we krwi
- zmagają się z problemami żołądkowymi i wątrobowymi
- cierpią na choroby układu moczowego (rzepa działa moczopędnie)
- mają problemy z oddychaniem i cierpią na choroby układu oddechowego (działa wykrztuśnie)
- chorują na grypę
Czarna rzodkiew pobudza także wydzielanie soków trawiennych i pracę jelit, dlatego można ją spotkać w składzie wielu produktów odchudzających. Osoby z wrażliwą śluzówką żołądka powinny być ostrożne, aby poprzez spożycie zbyt dużej ilości rzepy nie doprowadzić do jej przekrwienia. Czarnej rzepy nie powinny spożywać także osoby z niewydolnością serca i nerek.
Czarna rzepa to zbawienie dla osłabionych włosów. Tak, ponieważ zawarte w niej związki siarkowe i minerały pobudzają cebulki włosów, co przyspiesza wzrost włosów. Ten składnik znajdzie się również w składzie wielu szamponów przeznaczonych do włosów przetłuszczających się i skłonnych do łupieżu. Dlaczego? Ponieważ rzepa reguluje produkcję sebum.
Sok z rzepy – naturalny kosmetyk
Jeśli walczysz z łupieżem lub przetłuszczającymi się włosami, przygotuj naturalną maskę i powtarzaj zabieg raz w tygodniu przez miesiąc. Wyciśnięty w sokowirówce sok z jednej rzepy wetrzyj wacikiem w skórę głowy. Owiń włosy w ręcznik i odczekaj. Po 3 godzinach umyj włosy.
Komentarze