[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Cynk: występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Piękne włosy i mocne paznokcie to zasługa m.in. cynku. Poza tym ten pierwiastek wzmacnia odporność, pomaga w potreningowej regeneracji i zwiększa libido. A jakie są skutki niedoboru cynku? Sprawdź w naszym leksykonie.

ostrygi, owoce morza fot. shutterstock.com

Twój organizm nie potrzebuje wiele cynku, żeby funkcjonować na pełnych obrotach. Z drugiej strony ciężko uzupełnić jego niedobory, bo w produktach, które jemy na co dzień nie ma go zbyt wiele. Warto mieć na uwadze jego uzupełnianie, bo ten mikroelement wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wiele sposobów. Poza tym sprawia, że jesteśmy piękniejsze. I mamy większą ochotę na seks.

Zwróć szczególna uwagę na cynk, jeśli intensywnie trenujesz. Ten pierwiastek pomaga Twoim mięśniom się zregenerować, dlatego jest jednym ze składników ZMA – kompleksu witamin i minerałów dla sportowców.

REKLAMA

Niedobór

Brak odpowiedniego poziomu cynku w organizmie może spowodować, że zaczniesz mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Niedobór tego pierwiastka może również negatywnie wpłynąć na Twój wygląd.

Bez odpowiedniego poziomu cynku cera staje się sucha i nabiera skłonności do łuszczenia się. Możesz mieć też większe problemy z trądzikiem. A jeśli dodatkowo zauważyłaś, że masz ostatnio łamliwe paznokcie, a na szczotce zostaje coraz więcej włosów, to znak, że powinnaś zadbać o dostarczenie sobie większej dawki cynku.

Dzienne zapotrzebowanie

Chcąc utrzymać odpowiedni poziom cynku w organizmie, powinnaś spożywać go od 15 do 30 mg dziennie, najlepiej przy każdym posiłku. Dwunastogodzinna przerwa w dostawie tego mikroelementu powoduje spadek jego stężenia we krwi aż o 50%.

Przedawkowanie

Jeśli odżywiasz się zdrowo i nie stosujesz suplementów diety w nadmiarze, nie grozi Ci przedawkowanie. Zresztą nie warto doprowadzać się do takiego stanu, bo przyjmując cynk w zbyt dużych ilościach możesz szybko osłabić organizm. Poskutkuje to nudnościami i częstymi biegunkami.

Najlepsze źródła

Lubisz owoce morza? To właśnie w ostrygach i małżach znajdziesz potężną dawkę tego mikroelementu – 100 gramów ostryg dostarczy Ci niezbędnej dawki cynku aż na 5 dni. Jeśli nie jesteś fanką frutti di mare, sięgnij po ogórki, kapustę i zielony groszek. Sporo cynku znajduje się także w wątróbce, żółtku jajka oraz orzechach.

Zajrzyj do naszego leksykonu mikroelementów i poczytaj o pozostałych składnikach mineralnych.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij