Cukrzyca: wczesne objawy - jak je rozpoznać?

Cukrzyca w stadium pełnego rozwoju jest trudna do przeoczenia: stale chce ci się pić, co chwila musisz sikać, cierpną dłonie i stopy. Jednak wczesne symptomy znacznie łatwiej przegapić. Sprawdź, czy nie dostrzegasz u siebie któregoś z tych objawów.

ziewająca kobieta Shutterstock
fot. shutterstock.com

Nagle pogarsza Ci się wzrok

Gdy poziom cukru w Twojej krwi przekracza normę, może spowodować uszkodzenie siatkówki, w związku z czym ostrość widzenia ulega pogorszeniu. Zwróć szczególną uwagę na bóle głowy pojawiające się po dłuższym czytaniu.

Masz za wysokie ciśnienie

Trudno powiedzieć, co pojawia się pierwsze: podwyższone ciśnienie czy cukrzyca. Jednak wiadomo, że nawet niewielkie podwyższenie ciśnienia może być skojarzone z zaburzeniami w wydzielaniu insuliny.

ZOBACZ TEŻ: Zdrowe zamienniki cukru

Twój oddech pachnie acetonem

Niedobór insuliny, niezbędnej w procesie przemiany węglowodanów w energię, powoduje, że Twoja wątroba musi rozkładać tłuszcze, aby uzupełnić energię. „Acetonowy oddech” to właśnie jeden z efektów spalania tłuszczów.

Po posiłku dopada Cię niepohamowana senność

Twój organizm jest zalewany przez cukier, którego nie jest w stanie spożytkować, ponieważ Twoja wrażliwość na insulinę jest upośledzona. Organizm wyrzuca więc więcej i więcej insuliny i ta z rozpędu usuwa aż za dużo cukru. Wtedy pojawia się hipoglikemia, a Ty czujesz, że po prostu musisz się zdrzemnąć.

Za dużo glukozy

Proste badanie poziomu glukozy na czczo to najlepszy sposób na szybkie wykrycie cukrzycy lub jej zapowiedzi. Badaj cukier najlepiej raz w roku, a przynajmniej raz na trzy lata – jest tak tanie, że nie warto oszczędzać. Każdy wynik powyżej 100 mg/dl skonsultuj z lekarzem.

Trudno Ci zrezygnować ze słodkości i cukru? Zobacz, jak skutecznie zerwać z nałogiem.

REKLAMA