Epidemia cukrzycy
Cukrzyca określana jest mianem epidemii XXI wieku. Na typ 1 (wrodzony) choruje 10% ludzi. Reszta, a w Polsce to ponad 2 miliony, głównie sama zapracowała na tę chorobę. Co gorsza, około 1 miliona może w ogóle nie wiedzieć, że jest chora.
WHO szacuje jednak, że coraz częstsza otyłość i badania w tym kierunku spowodują, że za 6 lat dojdzie do eksplozji informacji na temat ilości ludzi chorych na cukrzycę.
Diagnoza
Czujesz suchość w ustach i nieustannie chce Ci się pić. Co chwila biegasz do toalety, żeby się wysikać. Nieoczekiwanie zaczęłaś chudnąć, mimo że dużo jesz i masz wilczy apetyt. Czujesz się osłabiona, łapiesz infekcje dróg moczowych i często boli Cię głowa.
To może być zbieg różnych okoliczności, ale mogą to być również objawy cukrzycy typu 2, dlatego wątpliwości powinien rozwiać lekarz, a nie doktor Google. Prawdopodobnie będziesz musiała zbadać m.in. poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru.
Jeśli wyniki będą w normie, a skończyłaś 35 lat, rób badania co 2 lata. Jeśli będą zawyżone, oprócz zaleceń lekarskich wprowadź w życiu kilka zmian. Na stałe.
Rozwiązanie
Bez względu na to, czy wynik pokaże, że jesteś na granicy ryzyka, czy też już w grupie chorych na cukrzycę typu 2, czyli nabytą (bo tylko o takiej tu mówimy), musisz wiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, samo branie leków nie poprawi sytuacji, jeśli nie zmienisz stylu życia. Po drugie, życie z tą chorobą wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności i przyjemności.
Dieta na cukrzycę
Tego unikaj: cukier jest w diecie konieczny. Jednak lepsze dla zdrowia są cukry złożone, które wolniej uwalniają energię. Gdy są dostarczone do organizmu, w układzie pokarmowym zostają zamienione na glukozę, która trafia do krwi.
Insulina – hormon produkowany przez trzustkę – reguluje transport glukozy do innych komórek, by je odżywić. Jednak jeżeli źle się odżywiasz (duża ilość słodyczy, jedzenie w fast foodach), a do tego nie uprawiasz sportu, zmniejsza się wrażliwość komórek na insulinę i zaburza się przemiana cukru.
"Tak powstaje cukrzyca, która nieleczona może prowadzić przede wszystkim do chorób układu krążenia (zawał, udar) ale też do niewydolności nerek, chorób wzroku a nawet kalectwa i śmierci", mówi dr Katarzyna Lubos-Basińska, specjalista medycyny rodzinnej. Pamiętaj: cukrzycy możesz uniknąć.
Jeśli ciężko jest Ci się rozstać ze słodkościami, zobacz, czym najlepiej zastąpić cukier.
To jedz: ponieważ węglowodany, czyli cukry, są w tym wypadku kluczowe, powinnaś poświęcić im więcej uwagi. Bo nie chodzi o to, żeby z cukrów rezygnować. Przeciwnie – są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jeśli ich nie dostarczysz w odpowiedniej ilości, może dojść do hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, które może mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu.
Kluczem w diecie jest zamiana cukrów prostych na złożone. A te znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, wielu warzywach i owocach. Możesz kierować się listą produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG).
Ruch na cukrzycę
Jeśli masz cukrzycę lub stan przedcukrzycowy, to prawdopodobnie nie jesteś atletką. Sport jest konieczny, ale wprowadzaj go powoli. Rozpocznij 10-minutowym, w miarę intensywnym marszem 3 razy w tygodniu. Potem, z każdym tygodniem, wydłużaj wysiłek, aż dojdziesz do 30-45 minut.
Załóż wygodne buty, ponieważ cukrzycy mają skłonności do tworzenia się ran na stopach. Kontroluj wysiłek, bo tuż po nim poziom cukru we krwi mocno spada i może wywołać wspomnianą już hipoglikemię.
Dlatego od razu po ćwiczeniach zjedz pełnowartościowy posiłek z wolno uwalnianymi węglowodanami, by podnieść poziom glukozy we krwi. Jeśli przeholujesz, wtedy możesz pozwolić sobie na cukierka, i z tego powodu warto mieć je pod ręką.
Dowiedz się także, jak dbać o serce, by pracowało sprawnie i długo: Zdrowe serce: co mu pomaga, a co szkodzi?
WH 03/2014