Jesteś młoda, zdrowa, regularnie trenujesz i właściwie nie masz żadnych trosk poza drobnostkami, o których na pewno nie będziesz pamiętać już za tydzień. Po powrocie z pracy jesz obiad, siadasz sobie w fotelu, żeby odsapnąć przy ulubionym serialu, i zapadasz w drzemkę. Niby nic dziwnego: masz prawo pospać we własnym fotelu. Gwarantuje Ci to konstytucja, ale jeśli zauważyłaś, że często po posiłku dopada Cię nieodparta senność, możesz jednak mieć problem. O którym raczej za tydzień nie zapomnisz.
Cukrzyca czy stan przedukrzycowy?
Takie zasypianie może być znakiem, że szwankuje u Ciebie przemiana węglowodanów, a to może oznaczać... cukrzycę lub przynajmniej tzw. stan przedcukrzycowy. Stan przedcukrzycowy to sytuacja, gdy poziom glukozy w Twojej krwi jest powyżej normy, ale jeszcze nie tak wysoki, żeby zdiagnozować u Ciebie cukrzycę. Jest dużo bardziej powszechny, niż się wydaje, bo – wg szacunków lekarzy – dotyka nawet 6 mln osób w Polsce.
Prawidłowy poziom cukru - poniżej 100-125 mg/dl
Pech chce, że oprócz podwyższonego poziomu cukru nie daje żadnych objawów i dowiedzieć się o nim możesz dopiero, gdy zrobisz sobie badania. Gdy stężenie glukozy we krwi na czczo wynosi 100-125 mg/dl, jest to już poziom za wysoki i warto powtórzyć badanie, a najlepiej iść do lekarza, który zapewne zleci doustny test obciążenia glukozy, czyli tzw. krzywą cukrową. W ten sposób możesz sprawdzić, czy cukrzyca nie puka już do Twoich drzwi. Badanie stężenia glukozy na czczo nie jest drogie (6-20 zł) i nie trzeba na nie skierowania.
Trudno Ci zrezygnować ze słodkości i cukru? Zobacz, jak skutecznie zerwać z nałogiem.