Problemy z zasypianiem: sposoby na bezsenność

Masz czasem problemy z zasypianiem? Tylko raz czy może kilka dni pod rząd? Zanim zaczniesz się martwić i złorzeczyć na porę spania, zobacz, co radzą specjaliści WH, by zwalczyć bezsenność.

| Data aktualizacji: 2021-01-25
shutterstock.com shutterstock.com

Już sama myśl o nadchodzącej nocy przyprawia Cię o ból głowy. Żebyś nie wiem jak była zmęczona, gdy kładziesz się do łóżka, zaczyna się walka z bezsennością. Możesz ją wygrać pod warunkiem, że rozpoczniesz walkę już w ciągu dnia.

Diagnoza – przyczyny bezsenności

Jeśli zauważysz, że brak snu pojawia się przed ważnym spotkaniem lub po ciężkim dniu, to może oznaczać, że masz tzw. gen bezsenności. Naukowcy tak określają większą predyspozycję do zaburzeń snu. Dopóki są to incydenty, wyluzuj, ale kontroluj. Jeśli zarywasz którąś noc z rzędu, pora coś zmienić w swoim życiu. Zanim lekarz wypisze receptę.

Lek na bezsenność

Specjaliści nie mają wątpliwości, że bezsenność u kobiet jest bardziej skomplikowana niż u facetów (generalnie kobiety gorzej sypiają od mężczyzn. Dlaczego? Odpowiedź w artykule "Bezsenność: sposoby na zdrowy sen"). Choćby z tego powodu, że my częściej i bez specjalnych zahamowań sięgamy po tabletki nasenne.

W ten sposób wpadamy w pułapkę, bo leki, nawet ziołowe, nie rozwiązują problemu. Możesz dać radę sama, bez wspomagania, poprawiając, po prostu, jakość swojego życia.

chleb fot. shutterstock.com

Sport na bezsenność

Jedynym skutecznym sposobem na walkę z brakiem snu jest sport. Ale pod pewnymi warunkami. Dr Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu, wyjaśnia, że ruch z rana poprawia jakość snu, a wieczorem mocno ją pogarsza.

Badania w Lighting Research Centre w Nowym Jorku udowadniają, że ruch z rana sprawia, iż czujesz się senna 30 minut wcześniej niż zazwyczaj. Jeśli możesz ćwiczyć tylko wieczorami, zaplanuj trening na 3 godziny przed snem.

Dieta na bezsenność

To jedz

pełnoziarniste pieczywo powinno na dobre wypchnąć z chlebaka białe bułeczki. Powód jest prosty: razowy chleb ma sporo magnezu, a naukowcy dowiedli, że jego deficyt może objawiać się zaburzeniami snu.

Wprowadź również do codziennej diety orzechy i pestki. To prawda, są kaloryczne, ale jeśli policzysz je jako osobny posiłek, nie będziesz mieć kłopotu ani z wagą, ani z bezsennością.

A co z ciepłym mlekiem przed snem? Jak najbardziej! Zawarty w nim wapń pomaga przetwarzać tryptofan – aminokwas biorący udział w produkcji melatoniny. Jednak nie słodź miodem – cukier, nawet ten zdrowy, podnosi tempo pracy mózgu i zamiast Cię wyciszyć, niepotrzebnie nakręci. Pamiętaj też, by ostatni posiłek zjeść 3 godziny przed snem.

Tego unikaj

„Każdy rodzaj kofeiny: w kawie, herbacie, a nawet niewielkie ilości w czekoladzie do picia, mogą zaburzać sen, jeśli pijesz po godzinie 14” – ostrzega dr James Maas w książce „Potęga snu”. Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie dnia bez kawy, zobacz, jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą spożywanie kofeiny.

Nie licz również na to, że wieczorna lampka wina pomoże Ci szybciej. Ta teoria potwierdza się tylko, jeżeli nie kłopotów ze snem. Jeśli je masz, odstaw alkohol.

zdrowy sen fot. shutterstock.com

Ciemność na bezsenność

Pamiętaj, że łóżko służy wyłącznie do spania i uprawiania seksu. Dlatego wyrzuć z sypialni telewizory, tablety i inne źródła światła oraz szczelnie zasłoń okna, jeśli do środka wpada światło z zewnątrz, np. blask latarni ulicznych. Tylko pod wpływem ciemności Twój organizm wydziela hormon o nazwie melatonina, który "zarządza" czasem snu i czuwania.

Przyczyn bezsenności może być zresztą więcej - oto przykładowych 7 rzeczy, które rujnują Twój sen. Dla równowagi poznaj również 10 zasad zdrowego snu, czyli patenty na przespanie całej nocy (i następnej, i następnej, i następnej...).

REKLAMA