Odpowiednie przygotowanie do porodu i okresu okołoporodowego da kobiecie poczucie spokoju i będzie ona gotowa na powitanie wyczekiwanego przez 9. miesięcy maluszka. Bardzo ważne jest, aby podczas ostatniego trymestru przyszła mama zasięgnęła informacji dotyczących przebiegu porodu, poznała dolegliwości, które mogą występować po nim. Świadomość ta jest bardzo ważna dla większego komfortu psychicznego przyszłej mamy. Warto sięgać po merytoryczną wiedzę z książek, spotkać się z doświadczoną położną, porozmawiać z lekarzem ginekologiem, a także przeczytać artykuły eksperckie dostępne na wielu dobrych portalach i blogach. W odpowiednim przygotowaniu dużą rolę odgrywają też produkty, w które warto zaopatrzyć się jeszcze przed porodem. By zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu i na spokojnie przygotować torbę do szpitala, warto zapoznać się z wyprawkową listą, gdy maleństwo znajduje się jeszcze wygodnie pod sercem mamy.
Spis treści:
- Kiedy spakować torbę na poród?
- W co spakować się na porodówkę?
- Jak spakować torbę na poród?
- Lista rzeczy potrzebnych do porodu w szpitalu
- Czego nie zabierać do szpitala na poród?
Kiedy spakować torbę na poród?
Pakowanie rzeczy do porodu dobrze jest zacząć na kilka tygodni przed planowanym terminem. Nawet jeśli wydaje się wam, że to przecież jeszcze dużo czasu, to lepiej mieć czas na spokojne zastanowienie się co wam będzie potrzebne i na ewentualne zakupy. Nie wiadomo również czy maluszek nie zechce was zaskoczyć trochę wcześniej. Pakując potrzebne rzeczy dobrze byłoby zaangażować również partnera, męża lub osobę która będzie z Wami podczas porodu. To właśnie ta osoba będzie najczęściej szukała potrzebnych w danej chwili rzeczy, więc powinna się orientować w „topografii torby”. Najlepiej mieć gotową listę rzeczy i według niej gromadzić pakunki. Dzięki temu niczego nie pominiecie, nie zabierzecie też zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy.
W co spakować się na porodówkę?
W przypadku pakowania się do szpitala, zasada "im więcej, tym lepiej" nie obowiązuje. Często zdarza się, że ciężarna jest zmuszona sama nieść swoją torbę z izby przyjęć na porodówkę. Co więcej, szpitalne sale są dość ciasne - nie ma w nich miejsca na wielkie wakacyjne walizki. Lepiej sprawdzą się dwie torby mniejsze (takie sportowe, z materiału) niż wielką walizkę na kółkach. Mamy wtedy wszystko ładnie posegregowane i łatwiej będzie to zmieścić w szpitalnej szafce.
Jak spakować torbę na poród?
Jedną torbę dobrze jest przeznaczyć na rzeczy dla mamy. Na wierzchu powinny znaleźć się: koszula, szlafrok i kapcie, w które ciężarna przebierze się po przyjeździe do szpitala. Głębiej wsadzamy rzeczy potrzebne na czas porodu (dokładna lista poniżej).
Do drugiej torby pakujemy rzeczy dla maluszka: przede wszystkim pampersy, chusteczki wilgotne i kilka zestawów ubranek. Warto pomyśleć także o torebce lub worku na rzeczy brudne.
Koniecznie należy również pamiętać o dokumentach i wynikach badań, które podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć pod ręką, czyli na przykład w podręcznej torebce.
Ubrania na powrót ze szpitala do domu dla mamy i dla dziecka warto mieć przygotowane wcześniej, lecz nie ma potrzeby brać ich od razu, jadąc na porodówkę. Niech będą w domu w widocznym miejscu lub w samochodzie - tak, by tata maleństwa czy inna osoba odbierająca Was z oddziału mogła ją przywieźć. Dobrze mieć również przygotowane tzw. zapasy, czyli trochę więcej ubrań czy artykułów higienicznych dla mamy i noworodka. Znajdą się tu dodatkowe podkłady, wkładki, pieluchy czy woda mineralna. Rzeczy te także mogą zostać w samochodzie.
Lista rzeczy potrzebnych do porodu w szpitalu
Na stronach internetowych poszczególnych szpitali zazwyczaj znaleźć można listę rzeczy, zalecanych do zabrania na porodówkę. Warto zapoznać się z nimi, ponieważ opieka poporodowa nieco różni się w każdej placówce. Czasem szpital zapewnia artykuły higieniczne dla mamy i dziecka, jednak częściej trzeba przygotować je samemu. Poniżej znajdziesz uniwersalną listę rzeczy, które warto spakować do torby na poród.
Dokumenty:
- dowód tożsamości
- karta przebiegu ciąży
- skierowanie do szpitala (nie jest wymagane, ale dobrze mieć)
- numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej
Wyniki badań:
- grupa krwi i czynnik Rh (oryginał)
- przy ujemnym Rh (Rh-) badanie na obecność przeciwciał anty Rh
- ostatnia morfologia i badanie moczu, zrobione po 32. tygodniu
- HBS - badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej, lub
- zaświadczenie o szczepieniu WZW B
- odczyn WR -badanie w kierunku kiły (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży)
- wynik badania na obecność HIV
- wynik posiewu GBS - z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae – wykonanego po 35 tygodniu ciąży
- wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży
- inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.
Na czas porodu:
- ubranie dla mamy: 1 lub 2 koszule lub dłuższe T-shirty, szlafrok (ewentualnie rozpinany sweter lub bluza), ciepłe skarpetki, kapcie - klapki
- wygodne ubranie dla taty (czasem wymagany jest zestaw jednorazowy: fartuch, maska, ochraniacze na buty – zazwyczaj dostępne są w szpitalu), kapcie
- jednorazowe podkłady poporodowe
- jednorazowe chusteczki
- opaska, spinki lub gumka do włosów
- pielucha lub bawełniana chusteczka (do przecierania twarzy, do okładów)
- woda kosmetyczna w aerozolu do odświeżania twarzy
- termos z kostkami lodu (do okładów), wypełniony do 1/3 objętości
- termofor owinięty w poszewkę przyda się do ciepłych okładów (może go zastąpić kompres żelowy)
- piłka „jeżyk” lub dwie piłki tenisowe (do masażu okolicy lędźwiowej)
- lanolinowa pomadka do ust (wysuszonych podczas długotrwałego oddychania)
- poślizgowy olejek lub oliwka do masażu i ulubione olejki aromaterapeutyczne
- odtwarzać muzyki
- do picia – niegazowana woda mineralna (najlepiej z dzióbkiem)
- coś do picia i jedzenia dla osoby towarzyszącej
- dla chętnych: aparat fotograficzny, telefon
Dla mamy po porodzie:
- koszula z rozcięciem, wygodna do karmienia
- skarpetki
- 6 par majtek (najlepiej siatkowych jednorazowych)
- przybory toaletowe, kosmetyki, klapki pod prysznic
- 2 ręczniki (najlepiej w ciemnym kolorze)
- 20 poporodowych dużych podpasek
- ręczniki papierowe, papier toaletowy
- poduszka do karmienia
- 2 staniki do karmienia i wkładki laktacyjne
- maść na poranione brodawki sutkowe
- telefon komórkowy i ładowarka
- książka lub czasopisma dla zabicia nudy, gdy noworodek będzie spał
Dla dziecka na trzydniowy pobyt w szpitalu (potrzebne minimum):
- najmniejszy rozmiar jednorazowych pieluch
- 10 pieluch tetrowych
- 3 bawełniane koszulki
- 2 bawełniane cienkie czapeczki i jedna cieplejsza, bez wiązania
- 3 pajacyki (śpiochy z rękawami i nogawkami - wygodniejsze są rozpinane w kroku) lub 3 kaftaniki i 3 pary śpiochów
- 2 pary skarpetek
- kosmetyki (dowiedz się wcześniej w szpitalu, co będzie potrzebne)
- mokre chusteczki
- szczoteczka do włosów
- ręcznik kąpielowy z kapturem
- kocyk lub śpiworek
- pieluszki tetrowe
Wszystkie rzeczy dla noworodka (nawet nowe) powinny zostać uprzednio wyprane w wysokiej temperaturze i wyprasowane.
Na powrót do domu:
- ubranie dla mamy (pamiętaj, że Twój brzuch nie od razu stanie się płaski, a po cesarskim cięciu nawet luźna guma w spodniach będzie sprawiać Ci ból)
- odpowiednie do pogody ubranko dla dziecka
- krem ochronny
- fotelik samochodowy dla noworodka
Czego nie zabierać do szpitala na poród?
Nożyczki dla noworodka
Choć na niektórych wyprawkowych listach znajdziesz nożyczki lub cążki do paznokci, nie ma sensu zabierać ich do szpitala. Jeśli maluszek ma długie pazurki, wystarczy założyć mu na rączki rękawiczki (lub skarpeteczki), żeby nie podrapał się po twarzy. Z pierwszym obcinaniem paznokci spokojnie można zaczekać do powrotu do domu.
Silikonowe osłonki na sutki
To prawda, że w pierwszych dniach karmienia piersią brodawki są zazwyczaj bardzo poranione i obolałe. Jednak każda doradczyni laktacyjna odradzi Ci chronienie ich przy pomocy silikonowych nakładek. Te akcesoria utrudniają noworodkowi ssanie, co często skutkuje tym, że maluch nie najada się, a przez to jest bardzo zdenerwowany i płaczliwy. W efekcie na tym etapie zniechęcone młode mamy często kończą swoją przygodę z karmieniem piersią, przechodząc na pokarm z butelki. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu laktacji, między karmieniami pielęgnuj sutki specjalną maścią.
Perfumy
Niemowlę uspokaja się, czując naturalny zapach swojej mamy. Drażnią go zaś intensywne nieznajome aromaty, np. wód toaletowych czy perfumowanych.
Laktator
Nie każda mama potrzebuje laktatora, zatem nie ma sensu wydawać na niego pieniędzy, dopóki nie zajdzie konkretna potrzeba. Na oddziale zazwyczaj znajduje się szpitalny laktator, do którego dokupić należy jedynie plastikowe końcówki (dostępne w szpitalnym sklepiku).