Co wiesz o słońcu? [QUIZ]

O! Słoneczko, wreszcie! Ale spragnione słońca możemy łatwo przeholować.

Shutterstock

1. Jaki filtr powinno się stosować w lecie?

A. 15%

B. 20%

C. 30%

C - W wakacje minimalny poziom ochrony UV na ciało to 30 SPF, a na znamiona, usta i twarz 50 SPF. Dotyczy to też osób o ciemniejszej karnacji.

2. Standardowe opakowanie (250 ml) kremu z filtrem wystarczy na...?

A. 5 dni

B. Całe wakacje

C. Miesiąc

A - Na jeden raz powinnaś zużyć 2,5 ml kremu na twarz (pół łyżeczki do herbaty), a na całe ciało około 30 ml.

3. Najlepsze okulary słoneczne to...

A. Te najciemniejsze

B. Z filtrem

C. Największe

B - By mogły blokować 100% promieniowania, muszą mieć filtr UV 400.

4. Jak najskuteczniej uzupełnić poziom witaminy D3?

A. Wyjechać na wakacje do ciepłych krajów

B. Suplementować

C. Spacerować przez kilkanaście minut dziennie w słoneczne dni B i C Badanie opublikowane w „The Journal of Investigate Dermatology” pokazało, że wystarczy 13 minut w T-shircie i szortach 3 razy w tygodniu przez 6 tygodni w słoneczne dni, aby uzupełnić niedobór witaminy D3.

5. Filtr mineralny czy chemiczny?

A. Mieszany

B. Chemiczny

C. Mineralny

A - Wszystkie mają wady i zalety, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie preparatów stworzonych na bazie mieszanki filtrów, bo są zdecydowanie skuteczniejsze w ochronie skóry niż kosmetyki, mające w składzie tylko jedną grupę filtrów.

0-1: słabo

Czy wiesz, że słońce postarza nawet w klimacie umiarkowanym? Pod wpływem promieniowania powstaje w skórze przewlekły proces zapalny, który przyczynia się do przyspieszonej degradacji kolagenu.

2-3: nieźle

Oprócz kremów z filtrem chroń swoją skórę za pomocą diety. Twoimi sojusznikami będą pomidory (likopen), czarna herbata, warzywa liściaste i jagody. Ostatnie badania wskazują, że kawa też może chronić przed rakiem skóry.

4-5: super

Z pewnością chronisz skórę, ale pamiętaj, że nawet wodoodporny filtr wymaga do smarowania po wyjściu z wody. Dlatego co 2-3 godziny i po każdym wyjściu z wody uzupełnij ochronę

Zobacz również:
REKLAMA