Co widać w genach?

Kilka przykładów. Na wypadek, gdybyś chciała wiedzieć.

Shutterstock

Rak piersi i jajników

Znając ryzyko zachorowania, możesz się zdecydować na mastektomię i adneksektomię prewencyjną – jak Angelina Jolie.

Ojcostwo

Badanie genetyczne potrafi potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo. Pamiętaj jednak, że świetnym ojcem może być nie tylko ten biologiczny.

ZOBACZ TEŻ: Szczepionka na koronawirusa w drodze

Nietolerancje pokarmowe

Najczęściej bada się nietolerancję glutenu, choć da się też sprawdzić, czy masz skłonność genetyczną na nietolerancję laktozy. Ale możesz przecież odstawić nabiał czy gluten i zobaczyć, czy objawy ustąpią.

Cukrzyca

Dosyć rzadka cukrzyca typu MODY jest uwarunkowana genetycznie.

Czy dziecko jest zdrowe?

Dostępne nieinwazyjne testy prenatalne oparte na badaniu wolnego DNA płodu w krążeniu kobiety ciężarnej (nieinwazyjnych dla dziecka, bo pobierana jest krew matki) są dosyć drogie (ok. 2000 zł) i nie są to testy diagnostyczne, tylko przesiewowe, tzn. że oceniają jedynie ryzyko, a żeby potwierdzić diagnozę, trzeba wykonać badanie inwazyjne. Najczęściej stosuje się je w celu oceny ryzyka wystąpienia zespołu Downa (i jeszcze kilku innych, rzadszych).

Testy nieinwazyjne, jak test na wolnym DNA płodu, użyte w określonych sytuacjach klinicznych, pozwalają w wielu przypadkach na uspokojenie przyszłych rodziców. Ale wskazania do nich, jak i interpretacja wyników powinny być omówione z lekarzem” – mówi dr Stembalska, genetyk kliniczny z Katedry i Zakładu Genetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

ZOBACZ TEŻ: Ile kosztuje badanie własnego DNA?

REKLAMA