Co się dzieje, gdy…oglądasz komedię

Pięć powodów, dla których dziś wieczorem powinnaś wyszukać w telewizji lub Netfliksie jakiś śmieszny film. I jutro też. I pojutrze.

co się dzieje gdy oglądasz komedię fot. Adam Quest/Womens Health
fot. Adam Quest

KRÓLOWA DOWCIPU

Znasz to uczucie, gdy próbujesz opowiedzieć dowcip, masz go na końcu języka, ale nie możesz sobie przypomnieć treści? Możesz zmniejszyć problemy z pamięcią… częściej się śmiejąc. Gdy coś Cię rozbawi, spada produkcja hormonów stresu, których nadmiar osłabia pamięć. „Nadmiar kortyzolu uszkadza hipokamp – strukturę w mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie” – wyjaśnia prof. Gurinder Bains z Loma Linda University. Podczas eksperymentu prof. Bains prezentował badanym 30-minutowe śmieszne wideo i to poprawiało ich zdolność zapamiętywania nawet o 30%.

NA PMS

Badanie przeprowadzone na Florida International University wykazało, że pacjenci szpitala, którym po operacji pokazywano klasyczne komedie (np. „Rybkę zwaną Wandą”), szybciej czuli się lepiej i potrzebowali mniejszych dawek środków przeciwbólowych niż ci, którzy po operacjach oglądali thrillery, np. „Szklaną pułapkę II”.

MOCNE SERCE

Lekarze z University of Maryland wyliczyli, że śmiech w regularnych dawkach chroni przed zawałem serca. Jeśli codziennie znajdujesz powód do szczerego śmiechu, obniża się poziom kortyzolu i poprawia krążenie krwi – zwiększa się ciśnienie i przyspiesza tętno. Taki wysiłek wzmacnia cały układ krążenia.

ZAMIAST TRENINGU

Nie masz dziś ochoty na trening? Przynajmniej obejrzyj komedię. Gdy śmiejesz się serdecznie, zaczynają Cię boleć mięśnie brzucha, przepona i przyspiesza oddech. To coś w rodzaju minitreningu. Patent: oglądaj komedie w towarzystwie. Śmiech jest zaraźliwy – gdy śmieją się ludzie obok Ciebie, Ty śmiejesz się mocniej i dłużej.

KREACJA, KREACJA!

Nie ta wieczorowa, tylko w pracy. Jeśli masz trudny problem do rozwiązania i nie wiesz, jak się za niego zabrać, zrób sobie seans komediowy. Pod wpływem śmiechu fale mózgowe wchodzą na wyższe częstotliwości, czyli w fazę gamma. Częstotliwość gamma jest najwyższa, w jakiej potrafi operować mózg. To właśnie wtedy mózg dokonuje najbardziej skomplikowanych operacji, między innymi integracji danych sensorycznych. Wtedy też jesteś najbardziej kreatywna. Gdybyśmy to wiedziały przed napisaniem tego tekstu...

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje gdy się zakochasz.

REKLAMA