[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Co się dzieje gdy... źle znosisz podróż

Choroba lokomocyjna może skutecznie utrudniać podróżowanie i odbierać całą radość z wyprawy. Co zrobić, aby jazda samochodem była jak najbardziej komfortowa? Zastosuj nasze wskazówki, a wycieczki zagraniczne będą czystą przyjemnością.

fot. Ioannis Pantzi 2015/shutterstock.com fot. Ioannis Pantzi 2015/shutterstock.com

Mózg

Naukowcy twierdzą, że główną przyczyną choroby lokomocyjnej jest konfuzja, jakiej doznaje mózg. Z jednej strony dostaje sygnały, że się poruszamy, a z drugiej nie odnotowuje sygnałów ruchu z ciała. Nasz mózg wyewoluował w czasach, kiedy każde przemieszczanie się wiązało się z przebieraniem nogami. Aby osiągnąć odpowiednie skupienie za kierownicą warto wypróbować dietę poprawiającą koncentrację.

REKLAMA

REKLAMA

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com

Nadgarstek

Z niewyjaśnionych do końca powodów na niemiłe uczucie mdłości pomaga akupresura. Należy uciskać punkt na wewnętrznej stronie nadgarstka (mniej więcej dwa palce od końca dłoni). W aptece można też kupić działające w ten sposób opaski uciskowe Sea-Band.

REKLAMA

Oczy

Oczy przekazują do zdziwionego mózgu sygnały, że się jednak poruszamy, mimo że siedzimy. Dlatego, aby zminimalizować tę konfuzję, należy patrzeć jak najdalej – najlepiej wpatrywać się w horyzont.

REKLAMA

REKLAMA

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com

Kierownica

Ciekawe, że choroba lokomocyjna nigdy nie przydarza się kierowcom. To wyjaśnia inna teoria, która mówi, że mdłości są skutkiem poczucia braku kontroli nad przemieszczaniem się. Jeżeli jednak próba przejęcia kierownicy w podróży nie powiodła się, przesiądź się chociaż na siedzenie koło kierowcy.

REKLAMA

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com

Błędnik

O ruchu informuje mózg błędnik. To część ucha wewnętrznego, która odpowiada za utrzymanie równowagi, czyli prawidłowe położenie ciała w przestrzeni. Podczas jazdy środkami lokomocji błędnik wysyła do mózgu sygnały, że sobie spokojnie siedzimy.

REKLAMA

REKLAMA

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com

Żołądek

Jako reakcja na niewygodną sytuację w mózgu aktywizuje się ośrodek wymiotny (tak, mamy taki), wywołując znajome sensacje żołądkowe (tutaj znajdziesz pozostałe najczęstsze przyczyny bólu brzucha). U osób ciężko przechodzących chorobę lokomocyjną dochodzą do tego jeszcze zawroty głowy, blednięcie czy intensywne pocenie się.

WH 02/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij