Co się dzieje gdy... źle znosisz podróż

Choroba lokomocyjna może skutecznie utrudniać podróżowanie i odbierać całą radość z wyprawy. Co zrobić, aby jazda samochodem była jak najbardziej komfortowa? Zastosuj nasze wskazówki, a wycieczki zagraniczne będą czystą przyjemnością.

fot. Ioannis Pantzi 2015/shutterstock.com fot. Ioannis Pantzi 2015/shutterstock.com
fot. Ioannis Pantzi 2015/shutterstock.com

Mózg

Naukowcy twierdzą, że główną przyczyną choroby lokomocyjnej jest konfuzja, jakiej doznaje mózg. Z jednej strony dostaje sygnały, że się poruszamy, a z drugiej nie odnotowuje sygnałów ruchu z ciała. Nasz mózg wyewoluował w czasach, kiedy każde przemieszczanie się wiązało się z przebieraniem nogami. Aby osiągnąć odpowiednie skupienie za kierownicą warto wypróbować dietę poprawiającą koncentrację.

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nadgarstek

Z niewyjaśnionych do końca powodów na niemiłe uczucie mdłości pomaga akupresura. Należy uciskać punkt na wewnętrznej stronie nadgarstka (mniej więcej dwa palce od końca dłoni). W aptece można też kupić działające w ten sposób opaski uciskowe Sea-Band.

Oczy

Oczy przekazują do zdziwionego mózgu sygnały, że się jednak poruszamy, mimo że siedzimy. Dlatego, aby zminimalizować tę konfuzję, należy patrzeć jak najdalej – najlepiej wpatrywać się w horyzont.

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kierownica

Ciekawe, że choroba lokomocyjna nigdy nie przydarza się kierowcom. To wyjaśnia inna teoria, która mówi, że mdłości są skutkiem poczucia braku kontroli nad przemieszczaniem się. Jeżeli jednak próba przejęcia kierownicy w podróży nie powiodła się, przesiądź się chociaż na siedzenie koło kierowcy.

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Błędnik

O ruchu informuje mózg błędnik. To część ucha wewnętrznego, która odpowiada za utrzymanie równowagi, czyli prawidłowe położenie ciała w przestrzeni. Podczas jazdy środkami lokomocji błędnik wysyła do mózgu sygnały, że sobie spokojnie siedzimy.

choroba lokomocyjna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Żołądek

Jako reakcja na niewygodną sytuację w mózgu aktywizuje się ośrodek wymiotny (tak, mamy taki), wywołując znajome sensacje żołądkowe (tutaj znajdziesz pozostałe najczęstsze przyczyny bólu brzucha). U osób ciężko przechodzących chorobę lokomocyjną dochodzą do tego jeszcze zawroty głowy, blednięcie czy intensywne pocenie się.

WH 02/2015

REKLAMA