Strach i pożądanie
W marzenia senne zaangażowana jest część mózgu zwana hipokampem, która jest odpowiedzialna za pamięć, oraz ciało migdałowate przetwarzające emocje. To dlatego śnimy o zdarzeniach z przeszłości, chociaż często dziwnie przetworzonych, i – śniąc – odczuwamy emocje: radość, strach, podniecenie erotyczne. Mimo że oczy mamy zamknięte, część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie bodźców wzrokowych pozostaje aktywna. To dlatego „widzisz swoje sny”.
5 godzin później
Chociaż faza REM trwa w sumie ok. 2 godzin, w ciągu nocy większość ludzi z trudem zapamiętuje swoje sny. Naukowcy twierdzą, że to mechanizm przystosowawczy, w przeciwnym razie moglibyśmy mieć problem z rozróżnieniem snu od jawy.
Po co jest sen?
A właściwie po co nam marzenia senne? Naukowcy wciąż się o to spierają. Niektórzy są zdania, że to taki nocny remanent mózgu i reset połączeń między neurohormonami a receptorami. Inni, że sen pomaga nam się uporać z trudnymi emocjami z prawdziwego życia.
A czy koszmary senne maja płeć?
REM
To jest właśnie ta faza snu, podczas której pojawiają się marzenia senne. Komórki nerwowe pnia mózgu wysyłają chaotyczne impulsy. Niektórzy eksperci sądzą, że te historie, które śnimy, to właśnie próba nadania sensu chaotycznym impulsom przez korę mózgową.
Logika off
Część kory czołowej – ta, która odpowiada za Twoją błyskotliwą inteligencję – jest offline. Krótko mówiąc, wyłączona jest logika, wnioskowanie i osąd, nie działają reguły związane z miejscem i czasem. W jednej chwili możesz zdawać maturę z matmy, a w następnej latać, i nic Cię nie dziwi.
Sekretna wiadomość
Według niektórych teorii psychologicznych sen jest „listem” od podświadomości. Właściwe odczytanie jego symboliki pomaga nam lepiej poznać siebie. Warto przeanalizować te szczególnie męczące sny.
WH 05/2016
Komentarze