[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Co się dzieje, gdy śpisz i śnisz

Ciało leży i odpoczywa, a mózg prowadzi swoją bardzo ożywioną działalność, każąc Ci znowu zdawać maturę albo latać. Dlaczego nie wszyscy pamiętają swoje sny? Co się dzieje w Twoim organizmie, gdy śpisz i śnisz?

sen, zmęczenie, trening, fitness fot. shutterstock.com

Strach i pożądanie

W marzenia senne zaangażowana jest część mózgu zwana hipokampem, która jest odpowiedzialna za pamięć, oraz ciało migdałowate przetwarzające emocje. To dlatego śnimy o zdarzeniach z przeszłości, chociaż często dziwnie przetworzonych, i – śniąc – odczuwamy emocje: radość, strach, podniecenie erotyczne. Mimo że oczy mamy zamknięte, część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie bodźców wzrokowych pozostaje aktywna. To dlatego „widzisz swoje sny”.

REKLAMA

5 godzin później

Chociaż faza REM trwa w sumie ok. 2 godzin, w ciągu nocy większość ludzi z trudem zapamiętuje swoje sny. Naukowcy twierdzą, że to mechanizm przystosowawczy, w przeciwnym razie moglibyśmy mieć problem z rozróżnieniem snu od jawy.

Po co jest sen?

A właściwie po co nam marzenia senne? Naukowcy wciąż się o to spierają. Niektórzy są zdania, że to taki nocny remanent mózgu i reset połączeń między neurohormonami a receptorami. Inni, że sen pomaga nam się uporać z trudnymi emocjami z prawdziwego życia.

A czy koszmary senne maja płeć?

REM

To jest właśnie ta faza snu, podczas której pojawiają się marzenia senne. Komórki nerwowe pnia mózgu wysyłają chaotyczne impulsy. Niektórzy eksperci sądzą, że te historie, które śnimy, to właśnie próba nadania sensu chaotycznym impulsom przez korę mózgową.

Logika off

Część kory czołowej – ta, która odpowiada za Twoją błyskotliwą inteligencję – jest offline. Krótko mówiąc, wyłączona jest logika, wnioskowanie i osąd, nie działają reguły związane z miejscem i czasem. W jednej chwili możesz zdawać maturę z matmy, a w następnej latać, i nic Cię nie dziwi.

Sekretna wiadomość

Według niektórych teorii psychologicznych sen jest „listem” od podświadomości. Właściwe odczytanie jego symboliki pomaga nam lepiej poznać siebie. Warto przeanalizować te szczególnie męczące sny. 

WH 05/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij