Co się dzieje, gdy... się śmiejesz

Śmiech jest tak zdrowy, że powinien być zapisywany na receptę. Zobacz, co dobry żart robi z Twoim organizmem.

co się dzieje gdy się śmiejesz / Motor-Presse fot. Adam Quest / Motor Presse Polska

1. Fitness dla mózgu

Jak czytamy w czasopiśmie „Cortex” treści słowne są przeważnie przetwarzane w analitycznej, lewej półkuli mózgu. Ale kiedy ludzie słyszą żart, uaktywniają się obie półkule, co oznacza, że poczucie humoru angażuje bardzo dużo różnych struktur mózgowych. Dowcip to nie jest taka błahostka, jak myślicie. 5 Na zdrowie Śmiech prowadzi do uwolnienia endorfin, a skutkiem tego jest euforia, która łagodzi wszelki ból. Ponadto zostało udowodnione, że częsty, szczery śmiech prosto z serca prowadzi do wzmocnienia układu odpornościowego przez wzmożenie produkcji limfocytów typu T – naszej armii do walki z infekcjami.

2. Energia

Nie chciało Ci się dzisiaj iść na trening? Według naukowców z Vanderbilt University Medical Center w USA, śmiech zwiększa zużycie energii i podnosi tętno o 10-20%. Brzmi imponująco, ale naukowcy policzyli dokładnie i jest to tylko 10 dodatkowych kcal na 10-15 minut śmiechu – odpowiednik kilku migdałów. Więc nie ma się z czego śmiać.

3. Razem

Śmiejesz się 30 razy częściej, gdy jesteś z innymi. Śmiech łączy ludzi i sprawia, że się bardziej lubią. Nawet trochę udawany jest tak samo zaraźliwy, jak prawdziwy.

4. Nie wytrzymam!

Czasami ogarnia nas atak prawdziwie epickiego śmiechu, takiego, że przygina nas do ziemi, płaczemy ze śmiechu, a niekiedy zdarza się nam posikać. Czemu? Wyciskanie powietrza z klatki piersiowej tłumi inne rodzaje kontroli motorycznej, w tym mięśnie, które kontrolują oddawanie moczu.

Sprawdź także inne artykuły z serii "Co się dzieje, gdy...": 

REKLAMA