[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Co się dzieje, gdy… się nie wysypiasz

Nie warto wydłużać doby, skracając ilość zdrowego snu. Zostanie Ci więcej czasu na obowiązki i przyjemności, ale ucierpi na tym Twoje zdrowie i produktywność. Zobacz, jakie są skutki braku snu.

rys. Adam Quest rys. Adam Quest

Mózg bez zasilania

Sen pozwala zregenerować się neuronom w korze mózgowej, w tym również w płatach skroniowych, które są odpowiedzialne za mowę. Dlatego im bardziej jesteś niewyspana, tym mniejszą masz ochotę na rozmowę. Co więcej, gdy nie śpisz, nie tworzą Ci się nowe połączenia między synapsami, które bardzo się przydają przy rozwiązywaniu problemów.

REKLAMA

 

Podkrążone oczy

Po nieprzespanej nocy masz oczy jak, nie przymierzając, panda? To efekt zmiany zawartości wody w skórze – czerwone naczynia krwionośne stają się wyraźniejsze, nadając skórze sinawy odcień. Brak odpowiedniej dawki snu sprawia też, że oczy stają się suche i piekące. Na krótką metę pomogą Ci krople, np. Visine, które obkurczają naczynia krwionośne. Jednak drzemka będzie lepsza.

Z przedłużającą się bezsennością można zwrócić się do lekarza. Zobacz też, co zrobić, gdy dokucza Ci bezsenność.

Poziom cukru we krwi

Po kilku, kilkunastu nieprzespanych nocach organizm zaczyna słabiej sobie radzić ze swoimi podstawowymi zadaniami. Zwalnia metabolizm cukrów – czasami nawet do poziomu, jaki obserwuje się w cukrzycy. Organizm potrzebuje nawet 40% więcej czasu, zanim poziom cukru się unormuje.

Nocne podjadanie?

Niedosypianie ma zgubny wpływ na sylwetkę. Brak snu powoduje obniżenie poziomu greliny, odpowiedzialnej za uczucie głodu, i obniżenie poziomu leptyny, która z kolei wysyła do mózgu sygnał, że jesteś już najedzona. I to wcale nie w nocy, ale w ciągu dnia, kiedy dostęp do jedzenia jest większy. Skutki – oczywiste.

Zagrożone serce

Cztery godziny snu co noc przez miesiąc wystarczą, żeby zmniejszyć wydzielanie hormonu sterującego tarczycą. Rośnie poziom kortyzolu, co powoduje przyspieszony rozkład węglowodanów, białek i tłuszczów, żeby jak najszybciej udostępnić zapasy energii. Niestety, ten proces jest niszczący: powoduje stres, wysokie ciśnienie, a czasem nawet zawał.

Wiesz, co jest skutecznym sposobem na problemy ze snem? Dostępny bez recepty, darmowy i nieszkodzący wątrobie... seks! Poznaj pozostałe zdrowotne korzyści z seksu.

WH 05/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij