Co się dzieje, gdy się całujesz?

Pocałunek z ukochanym może wprawić Cię w doskonały humor. Dowiedz się, jak dokładnie zetknięcie metodą usta-usta wpływa na Twój organizm. Postaraj się, by nie zabrakło okazji do pocałunków.

| Data aktualizacji: 2021-02-10
pocałunek, para shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pocałunek wprawia w stan alarmu całe Twoje ciało i umysł. Ale to bardzo przyjemne i zdrowe pobudzenie. Naukowcy twierdzą, że pocałunek rozwinął się w toku ewolucji jako swoista szczepionka uodparniająca organizm przyszłej matki.

REKLAMA

Mózg

Centrala w naszym mózgu odbiera sygnał „miły kontakt usta-usta” i wydaje komendę organizmowi, aby wyprodukował ekstradawkę hormonów przyjemności: dopaminy i oksytocyny. Dlatego pary, które często się całują, mają niższy poziom hormonów stresu i lepiej sobie radzą nawet w kryzysowych sytuacjach.

Usta

Zawierają 200 razy więcej komórek czuciowych niż superwrażliwe opuszki palców. Dlatego dotyk usta-usta jest taki podniecający. Ale jest też mniej romantyczna strona: w czasie 1-sekundowego pocałunku wymieniamy z partnerem ok. 80 mln bakterii. Tak można się zarazić m.in. gronkowcem złocistym, grypą czy mononukleozą.

REKLAMA

REKLAMA

pocałunek, para shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nos

Ten niezwykle czujny organ u kobiet podczas pocałunku wykonuje niezwykłą pracę. Sprawdza mianowicie, czy zapach partnera sygnalizuje odpowiednią kompozycję genów, które w połączeniu z Twoimi stworzą zdrowe potomstwo.

A czy Twój typ to mężczyzna z trzydniowym zarostem na twarzy, pełną brodą czy może gładko ogolony? Sprawdź, skąd się biorą nasze upodobania.

Adrenalina

Na początku znajomości pocałunek wprawia w stan alarmu całe ciało – adrenalina sprawia, że serce bije jak oszalałe, pocą się ręce, oddech przyspiesza. Kiedy już jesteśmy ze sobą dłuższy czas, reakcja organizmu jest zgoła odwrotna: pocałunek koi największe stresy, jak filiżanka melisy.

REKLAMA

pocałunek, para shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mięśnie

Nigdy tak na to nie patrzyłyśmy, ale okazuje się, że pełen pasji pocałunek uruchamia 24 mięśnie twarzy oraz 100 innych w ciele. Jeżeli naprawdę włożymy serce w całowanie, możemy spalić nawet 100 kcal.

Krążenie krwi

Dobry pocałunek pobudza krążenie lepiej niż filiżanka mocnej kawy. Temu zawdzięczamy przyjemne gorąco w okolicach brzucha (motyle), miednicy (pobudzenie) i piersi. A jeśli już jesteśmy przy motylach, to zobacz, co się dzieje gdy jesteś podniecona.

Zobacz również:
I znowu grudzień nas zaskoczył – na horyzoncie imprezy świąteczne i sylwester, a my musimy spłaszczyć brzuch w tydzień. Kto nigdy nie zaspał z wypracowaniem sylwetki na czas, niech pierwszy rzuci kettlem! Większość z nas w cuda oczywiście nie wierzy, ale czasami próby na ostatniej prostej dają całkiem niezłe efekty. Od czego trzeba zacząć?
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA