Co się dzieje, gdy... rzucasz palenie

Uzależnienie od papierosów wpływa na całe Twoje ciało i, jak pewnie wiesz, nie wywołuje ono pozytywnych skutków. Ale nie martw się: możesz odzyskać zdrowie. Sprawdź, jakie są skutki rzucenia palenia.
rys. Adam Quest rys. Adam Quest
rys. Adam Quest

Pachnie

Mniej więcej po 48 godzinach zniszczone dymem papierosowym zakończenia nerwowe w Twoim nosie zaczynają się regenerować. Perfumy pachną piękniej, ale z drugiej strony wyraźnie czujesz nieprzyjemny zapach przesiąkniętego dymem mieszkania.

Smakuje

Zaczynasz czuć lepiej nie tylko zapach, ale i smak potraw. To ma swoje skutki uboczne, bo stajesz się niesamowicie głodna. Do tego dochodzi rozdrażnienie, które chcesz złagodzić, zajadając się czymś słodkim. Pilnuj, aby mieć pod ręką wodę mineralną – wyraźnie zmniejsza apetyt. A z przegryzek wybieraj marchewkę i seler pokrojone w słupki. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 6 patentów na rzucenie palenia bez przytycia.

Cera się poprawia

Po dwóch tygodniach wyraźnie poprawia się krążenie – przestajesz narzekać na zimne dłonie, ale też poprawia się jakość skóry. Po miesiącu Twoja skóra odzyska jędrność, staje się zdrowsza i bardziej promienna.

Koniec z infekcjami

Po miesiącu odporność organizmu zdecydowanie się poprawia. Błony śluzowe, których nie katujesz już dymem, skutecznie bronią Cię przed wnikaniem zarazków.

Zdrowsze serce

Już 20 minut od ostatniego dymka Twoje tętno i ciśnienie krwi zaczynają spadać. Nikotyna bowiem ma działanie stymulujące i sprawia, że Twoje serce bije szybciej. Rzucając palenie, zmniejszysz w ten sposób ryzyko zawału o połowę.

Serce to bardzo ważny organ w naszym ciele. Duża część chorób XXI wieku to właśnie choroby związane z układem krążenia. Warto im przeciwdziałać. Dlatego zobacz, jak dbać o swoje serce.

Oddychasz lekko

Wydolność płuc może zwiększyć się nawet o jedną trzecią. A to oznacza lepsze dotlenienie całego organizmu. Masz więcej energii i możesz bez większego wysiłku spędzić dwie godziny, tańcząc zumbę. Po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko raka płuc jest takie samo, jak u osób, które nigdy nie paliły.

Zobacz też, co się dzieje, gdy palisz jointa.

WH 03/2014

Zobacz również:
REKLAMA