Co się dzieje, gdy... regularnie czyścisz język

Każda z nas teoretycznie wie, że to trzeba robić, zalecają to stomatolodzy oraz starożytna ajurweda, ale ile z nas robi to regularnie? Zobacz, co się zmieni, jeżeli zainwestujesz w specjalną szczoteczkę i zaczniesz to robić codziennie.

co się dzieje gdy szczotkujesz język rys. Adam Quest / Motor-Presse Polska
Bakterie mieszkają nie tylko na zębach, dziąsłach i na języku, ale także na wewnętrznej stronie policzków.

Oddech

Usunięcie nalotu bakteryjnego, który na języku ma wprost wymarzony teren do osiedlenia, radykalnie poprawia oddech. W „The Journal of American Dental Association” czytamy, że za 90% przypadków halitozy odpowiadają właśnie te bakterie.

REKLAMA

Kamień nazębny

Specjaliści twierdzą, że czyszczenie języka zmniejsza ilość płytki osadzającej się na zębach, która przyczynia się do powstawania paradontozy. A stany zapalne dziąseł to większe ryzyko chorób układu krążenia.

Trawienie i sylwetka

Czysty język to więcej śliny, która zawiera enzymy trawiące węglowodany. To również lepsze funkcjonowanie kubków smakowych. Nagle odkrywasz, że wszystko smakuje intensywniej. Słodkie rzeczy są słodsze i można ich zjeść mniej.

Odporność

Mnóstwo drobnoustrojów chorobowych wnika do organizmu przez jamę ustną. Czyszczenie zmniejsza ryzyko infekcji, o czym trzeba pamiętać zwłaszcza w sezonie grypowym.

Czyściej

Nie czyść języka tą samą szczotką, którą szorujesz zęby, bo w ten sposób rozprowadzasz te same bakterie na zębach. Kup specjalną skrobaczkę do języka - możesz postawić na manualną wersję z silikonu lub wybrać szczoteczkę elektryczną, jak np. Foreo Issa Szczoteczka do czyszczenia języka. Pamiętaj o tym, by regularnie dezynfekować szczoteczkę wrzątkiem.

Sprawdź także inne artykuły z serii "Co się dzieje, gdy...": 

Zobacz również:
Sięgnięcie małpy okaże się wyzwaniem dla całego Twojego ciała, a zwłaszcza dla poczucia równowagi. To ćwiczenie, które świetnie nadaje się na rozgrzewkę przed przysiadami z naprawdę ciężką sztangą albo sprintem, ale też jest doskonałe samo w sobie – bo pozytywnie wpływa na koordynację ruchową, propriocepcję oraz zakresy ruchu w całym niemal ciele.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA