Co się dzieje, gdy pijesz za mało wody

Odwodnienie grozi nam nie tylko latem. W sezonie grzewczym wilgotność w mieszkaniu może spaść poniżej optymalnych 40% do 60%. Musisz więcej pić.

co się dzieje, gdy pijesz za mało wody rys. Adam Quest / MPP

1. Pij regularnie

Nie wystarczy pić w trakcie ćwiczeń, jeśli nie piłaś wystarczająco dużo w godzinach poprzedzających trening: nie będziesz efektywna na 100%. Regeneracja zajmie też więcej czasu, bowiem brak wody spowalnia wszystkie procesy organizmu, w tym odbudowę komórek mięśniowych.

2. Paleta kolorów

Warto sprawdzić, jaki kolor ma Twój mocz. Kiedy jesteś dobrze nawodniona, Twój mocz będzie bladożółty. Żółty kolor zawdzięczamy związkowi o nazwie urobilina. Im więcej wody pijesz, tym go bardziej rozcieńczasz. Jeśli Twój mocz wydaje się bursztynowy lub jeszcze ciemniejszy, oznacza to, że musisz wypić więcej wody.

3. Szara cera

Twarz wygląda szaro i smutno? Błony komórkowe do właściwego funkcjonowania wymagają optymalnego nawodnienia. Niewystarczająca ilość płynów w diecie skutkuje suchą, zaczerwienioną i napiętą skórą, podatną na wczesne oznaki starzenia.

4. Coś byś zjadła

Szukasz czegoś w szufladzie z przekąskami? Najpierw napij się wody. Ta sama część mózgu – podwzgórze – reguluje głód i pragnienie. Zwykle jesteśmy bardziej świadome głodu niż pragnienia, dlatego możemy niepotrzebnie nabić sobie kalorii, kiedy wystarczyłaby szklanka wody i organizm byłby zadowolony.

5. Boli głowa

Odwodnienie sprawia, że mózg się kurczy, co skutkuje bólem głowy. Ale to nie wszystko. Odwodnienie pogarsza nastrój, a także koncentrację, uwagę i pamięć. Badania pokazują, że brak wody ma podobnie szkodliwy wpływ na zdolność kierowców, jak picie alkoholu.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje, gdy...

REKLAMA