[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Co się dzieję, gdy... pęka kość

Złamania kości to poważne wyzwanie dla rekonstrukcyjnych sił Twojego organizmu. Sprawdź, jak wygląda proces odbudowy, czym jest stan zapalny po kontuzji, jaka dieta przyspieszy gojenie i czego unikać, żeby wszystko dobrze i szybko się pozrastało.

kontuzja fot. shutterstock.com

Traaach i...

...no właśnie – złamanie czy nie? Tak naprawdę złamanie trudno zdiagnozować: najczęściej trzeba zrobić prześwietlenie, żeby mieć pewność. Ale jeśli masz wielkiego siniaka, kończyna Ci spuchła, dziwnie się rusza albo mdlejesz, prawdopodobieństwo złamania jest spore.

Siniak

Złamana kość uciska tkanki i powoduje krwotok – to właśnie jest siniak, przez lekarzy nazywany krwiakiem. Organizm musi wytworzyć nowe naczynia krwionośne, którymi krew może dotrzeć do miejsca złamania i dostarczyć do kości substancje niezbędne do jej odbudowania.

Dowiedz się także, jak chronić kolana przed zwyrodnieniem stawów i jak uniknąć kontuzji podczas biegania.

REKLAMA

kontuzja fot. shutterstock.com

Oczyszczanie

Zanim jednak zacznie się budowę, najpierw trzeba posprzątać. Kilkumilimetrowe fragmenty kości z obu końców złamania obumierają. W tym miejscu pojawiają się osteoklasty, które „zjadają” uszkodzone i martwe komórki kości, w ten sposób oczyszczając pole dla nowych komórek.

Pożar w kości

W ciągu ośmiu godzin od złamania w tkankach położonych wewnątrz kości rozpoczyna się proces zapalny. Nie przejmuj się, to właśnie początek gojenia. Twój układ odpornościowy zwiększa dostawy krwi. Lepiej nie łykaj wtedy środków przeciwzapalnych, bo Twoje kości, zamiast się zrastać, będą się o siebie ocierały.

fot. Warren Goldswain 2014/shutterstock.com fot. Warren Goldswain 2014/shutterstock.com

Odbudowa

Teraz rozpoczyna się właściwy proces zrastania. Komórki, zwane fibroblastami, zaczynają tworzyć coś w rodzaju rusztowania, zwanego w medycynie macierzą. Ma ono postać sieci z wapnia, chrząstki i kolagenu. Wapń zapewnia sztywność, a kolagen elastyczność. Nowa tkanka jest jednak nadal krucha. Na szczęście, mając ból złamania świeżo w pamięci, raczej nie przeciążysz tej kości.

Jedz tłuste ryby morskie. Są bogate w witaminę D, potrzebną do mineralizacji kości oraz wspomagania przyswajania wapnia i fosforu.

Jak nowa

Dobra wiadomość: po półtora roku Twoja kość będzie w miejscu złamania mocniejsza, niż była. Pod warunkiem że w tym czasie nie przegniesz z alkoholem: „procenty” wypłukują z organizmu wapń niezbędny w tej odbudowie. Zatem, gdy dokuśtykasz do baru, zamów szklankę mleka.

WH 01-02/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij