Co się dzieje, gdy palisz marihuanę

Jasne, póki co marihuana jest w naszym kraju nielegalna, a Ty nie masz z nią nic wspólnego, ale pokażemy Ci (oczywiście czysto teoretycznie), jak palenie trawki wpływa na Twój organizm.

Mózg

Substancją czynną jointa jest tetrahydrokannabinol (THC), który uwalnia dopaminę – jeden z hormonów szczęścia. Niestety, powoduje też otępienie, w którym nawet użycie pilota do telewizora wydaje się wyczynem.

Lekarze twierdzą, że długotrwałe palenie może pogorszyć pamięć i zdolność koncentracji. By długie lata cieszyć się dobrą pamięcią i koncentracją, poznaj 35 produktów, które utrzymają Twój mózg w formie.

marihuana Stanimir G.Stoev / shutterstock.com
fot. Stanimir G.Stoev 2015/shutterstock.com

Oczy

W miarę jak receptory zaczynają reagować na przepływające przez ciało kanabinoidy, Twoje oczy robią się czerwone i ospałe, za to ciśnienie wewnątrzgałkowe (główny powód jaskry) obniża się.

Serce

Maszek tu, maszek tam i Twoje serce robi się zmachane. Pod wpływem THC rosną ciśnienie krwi i tętno, co zwiększa ryzyko ataku serca w ciągu pierwszej godziny po zażyciu narkotyku. Dowiedz się, jak dbać o serce.

palenie, papierosy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Płuca

Przy paleniu marihuany powstaje 4 razy więcej dymu niż przy tytoniu. Znajduje się w nim też więcej wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) – niebezpiecznych związków wywołujących zmiany nowotworowe w płucach. Wypalenie dwóch skrętów w weekend jest większym zagrożeniem niż jeden papieros dziennie.

dziewczyna, odżywianie, lody Vinogradov Illya / shutterstock.com
fot. Vinogradov Illya 2015/shutterstock.com

Brzuch

Kilka sztachów wystarczy, żeby dopadł Cię wilczy apetyt. Dzieje się tak, ponieważ marihuana uwalnia substancje zwane endokanabinoidami. Wiążą się one z receptorami podwzgórza, które są odpowiedzialne za to, ile jesz. Endokanabinoidy powodują wzrost apetytu: nawet szynka z nutellą wydaje się pyszna.

fot. shutterstock.com

Jajniki

Niektóre badania wskazują, że THC tworzy środowisko niekorzystne dla plemników, co osłabia płodność. Inne badania mówią o zaburzeniach owulacji. Ale Europejskie Towarzystwo Urologiczne nie umieściło marihuany w grupie czynników, które mają wpływ na płodność.

Stokkete / shutterstock
fot. Stokkete 2015/shutterstock

Mięśnie

Badania pokazują, że palenie może złagodzić skurcze mięśni w takich chorobach, jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

WH 02/2014

Zobacz również:
REKLAMA