Co się dzieje, gdy... opalasz się na plaży

Używanie kosmetyków z filtrami UV nie jest gwarancją bezpiecznego opalania. Skutki zbyt długiego smażenia się na plaży poczujesz dopiero po jakimś czasie. Zobacz, jak promienie słoneczne wpływają na Twój organizm.
rys. Adam Quest rys. Adam Quest
rys. Adam Quest

Fala gorąca

Pierwsze, co czujesz po wyjściu na nasłonecznioną plażę, to fala gorąca oblewająca Twoje wciąż blade ciało. Żeby temperatura organizmu nie wzrosła powyżej bezpiecznego poziomu, naczynia krwionośne rozszerzają się, żeby wydalić przez skórę więcej ciepła.

Żyły tuż pod powierzchnią skóry też się rozszerzają, a Ty robisz się różowa. Serce pracuje jak dotychczas, tętno i ciśnienie pozostają bez zmian.

Fala potu

Po kilku minutach na słońcu włączają się kolejne mechanizmy regulacji temperatury. Twoje gruczoły potowe dostają sygnał, że trzeba mocniej schłodzić ciało i zaczynasz się pocić. Pot paruje z powierzchni Twojej skóry, przy okazji chłodząc ją i przepływającą tuż pod naskórkiem krew. Zwiększone ilości potu wymagają jednak większych dostaw płynów.

Na plaży objawy odwodnienia mogą się pojawić już po 10 minutach: możesz wtedy poczuć lekkie zawroty głowy. W pełnym słońcu wypijaj szklankę płynów co pół godziny. Najlepiej wody.

Uśmiech na twarzy

Nawet jeśli skóra już Ci się zaczerwieniła, czujesz się zadziwiająco dobrze. Nie tylko dlatego, że jutro nic nie musisz. Pod wpływem światła słonecznego Twój organizm wydziela endorfiny, zwane hormonem szczęścia.

Badania wykazały, że dwie 15-minutowe sesje opalania tygodniowo wystarczą, żeby znacząco poprawić nastrój. Oczywiście, łagodny, zimny drink z parasolką w cieniu jej większej siostry też nie zaszkodzi.

Dodatkowa dawka witaminy D

Kolejna dobra wiadomość: skóra, Twój największy organ, potrafi absorbować światło słoneczne i wytwarzać z niego witaminę D. Witaminę, której rolę trudno przecenić: pomaga zwalczać trądzik, wzmacnia kości (to szczególnie istotne dla kobiet) i chroni przed chorobami serca. Jeżeli masz zdrową skórę, w ciągu 30 minut na słońcu wytworzysz połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

O tym, jak ważna jest wystarczająca ilość witaminy D, świadczą skutki jej niedoboru. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 8 oznak niedoboru witaminy D.

Pora się schować

Minęło 30 minut? Wystarczy plażowania, promienie UV potrafią bowiem zniszczyć DNA w Twoich komórkach. W niesprzyjających warunkach zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować czerniaka – jednego z najzłośliwszych raków.

Żeby zmniejszyć ryzyko, unikaj słońca w godzinach od 11 do 15, a raz do roku odwiedź dermatologa i poproś o dokładne zbadanie znamion. Zbyt długie przebywanie na słońcu może też skutkować udarem cieplnym. Dowiedz się, jakie są objawy i jak przeciwdziałać udarowi cieplnemu.

Opalona skóra

Po kilku dniach krótkich kąpieli słonecznych zaczynasz zauważać, że rośnie kontrast między białą bluzką a kolorem Twojej skóry. To światło ultrafioletowe spowodowało uwolnienie ciemnego barwnika – melaniny – do komórek skóry, w wyniku czego skóra ciemnieje.

Pamiętaj jednak, że prawdziwą opaleniznę widać dopiero, gdy minie stan zapalny i Twoja cera z czerwonej zrobi się przyjemnie brązowa. Sprawdź też, jak mieć piękną i zdrową opaleniznę.

WH 04/2014

REKLAMA