Co się dzieje, gdy... nie zjesz śniadania

Zaspałaś i teraz strasznie się spieszysz? Przegryzka i kawa w biegu to nie jest dobry pomysł na rozpoczęcie dnia.

co się dzieje gdy nie zjesz śniadania rys. Adam Quest/Motor Presse Polska

1. Ćwiczenia na głodniaka

Poziom glikogenu w mięśniach jest najniższy po przebudzeniu. Jeżeli idziesz na trening, to teraz jest dobry moment na spalenie zapasów tłuszczu. Ale jeśli utrata wagi nie jest Twoim celem, pomijanie śniadania to kiepski pomysł. Badanie przeprowadzone przez Loughborough University wykazało, że ci, którzy przegapili poranny posiłek, nie radzili sobie tak dobrze podczas wieczornych treningów.

2. Słaba wola

Jeśli pominiesz śniadanie, będziesz mieć większą skłonność do ulegania zachciankom (papierosy, alkohol, słodycze) – odkryli naukowcy z uniwersytetu w Helsinkach. Aby mieć silną wolę, musisz nakarmić ciało i mózg. Zjedz coś lekkiego, jeżeli nie masz rano apetytu.

3. Tłuszcz czy cholesterol?

Badania opublikowane w „Journal of Nutritional Science” wykazały, że osoby z nadwagą, które nie jadły śniadania, straciły nieco tkanki tłuszczowej, ale miały za to wyższy poziom cholesterolu niż ci, którzy jedzą rano.

4. Śniadanie mistrzów

To mit, że samo jedzenie śniadania podkręci metabolizm. Liczy się jakość pochłanianych kalorii. Zadbaj, aby śniadanie zawierało nieprzetworzone płatki zbożowe (najlepiej owsiane), jajka i jogurt. Dzięki temu nie będziesz gromadzić zapasów tłuszczu.

5. Stres

Dlaczego rano jesteś taka wściekła? Bo wtedy hormony stresu osiągają swój szczytowy poziom. Zbilansowane śniadanie może pomóc Ci się wyluzować. Badania wskazują, że ludzie regularnie pomijający śniadania mają niższy poziom dopaminy – hormonu dobrego nastroju.

Sprawdź także inne artykuły z serii "Co się dzieje, gdy...": 

REKLAMA