Co się dzieje gdy masz wrzody żołądka?

Wiosna to okres, w którym wrzody żołądka atakują ze zdwojoną siłą. Jest to spowodowane między innymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie. Sprawdź, czy przypadkiem nie borykasz się z tym problemem.

wrzody żołądka fot. Adam Quest / MPP
fot. Adam Quest

Kiedyś myślano, że wrzody żołądka powoduje stres. Dziś już wiadomo, że jedną z głównych przyczyn jest zakażenie bakterią helicobacter pylori, a także nadużywanie leków przeciwbólowych. Zobacz, jak się może objawiać choroba wrzodowa, i skontaktuj się z lekarzem, jeżeli to brzmi znajomo.

Mdłości

Cofanie się soków żołądkowych powoduje podrażnienie śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego. To z kolei wywołuje mdłości, a nawet wymioty pojawiające się zwłaszcza na czczo i ustępujące po jedzeniu.

Krew

Dziwny, ciemny kolor stolca czy fusowate wymioty sygnalizują obecność krwi. To poważna historia i powinnaś pilnie zgłosić się do lekarza lub do SOR-u. Najprawdopodobniej czeka Cię hospitalizacja.

Zgaga

To najbardziej charakterystyczny objaw: uczucie palenia w przełyku połączone z silnym bólem w nadbrzuszu. Często ból promieniuje od pleców i prawego ramienia. Czasem mylnie brany jest za ból serca.

Uczucie pełności

Pojawiają się tzw. bóle głodowe, często w nocy lub wcześnie rano, albo 1–3 godziny po posiłkach. Ale z drugiej strony zaraz po zjedzeniu czegoś może pojawić się nieprzyjemne uczucie pełności i przesytu. Może temu też towarzyszyć ból.

WH radzi: Jeśli zaobserwowałaś u siebie przynajmniej jeden z powyższych objawów, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Nie jest powiedziane, że są to na 100% wrzody, ale ocenę sytuacji lepiej pozostawić specjaliście. Nieleczone zakażenie bakterią może powodować krwawienia wewnętrzne, które potrafią być bardzo niebezpieczne.

Oprócz zaleconych leków konieczna jest dieta. Odstaw kawę, ostre przyprawy, alkohol. I rzuć palenie.

Sprawdź także inne artykuły z serii "Co się dzieje, gdy...": 

REKLAMA