Co się dzieje, gdy... masz PMS

W połowie cyklu 80-90% miłych, spokojnych dziewczyn przeistacza się w potwory. Niektórzy mówią, że to histeria. Akurat! Zobacz, co dzieje się z Twoimi hormonami przed okresem, czym jest spowodowany gorszy nastrój i jak zmniejszyć opuchliznę podczas PMSu.

zła kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Tylko w głowie?

Rozdrażnienie, ataki agresji, płaczliwość, depresja, ogólne „rozbicie”. Po co ktoś miałby to sobie wymyślać? Według naukowców powodem naszego podłego samopoczucia są wahania w wydzielaniu neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny, które mają wpływ na nastrój.

Zauważono także związek między PMS-em a nasileniem objawów zaburzeń psychicznych (depresja, choroba dwubiegunowa czy schizofrenia). W USA kobietom cierpiącym na silną postać PMS przepisuje się leki antydepresyjne – w naszym kraju to wciąż wzbudza opór.

Ciało, uspokój się

Nadwrażliwość piersi, uczucie zatrzymania wody w organizmie, problemy jelitowe (biegunki, zaparcia), problemy ze skórą, bóle stawów, głowy, zmęczenie. I jeszcze waga w górę (możesz ważyć nawet kilka kilogramów więcej, ale to tylko woda).

Staraj się w tych dniach traktować dobrze: poświęć więcej czasu na makijaż, fryzurę i strój. Tylko nie rób sobie przypadkiem depilacji, nawet brwi – Twoja wrażliwość na ból znacznie wzrasta.

Czujesz się opuchnięta? Ulżyj sobie, sięgając po naturalne środki moczopędne – pokarmy zawierające potas, wapń, magnez oraz witaminy B i C.

Sprawdź, jak jeszcze możesz zneutralizować objawy PMSu.

Hormony

Decydujący wpływ na PMS ma zmienne stężenie hormonów produkowanych przez jajniki w drugiej połowie cyklu, zwanej fazą lutealną. Plusy? Teraz, kiedy błona śluzowa macicy staje się coraz grubsza, cała okolica miednicy jest dobrze ukrwiona.

Rośnie libido, a doznania są bardzo intensywne. Spadek poziomu estrogenów i testosteronu może jednak sprawić, że droga do orgazmu może być dłuższa. Daj sobie czas.

Poznaj także 10 odpowiedzi na krępujące pytania dotyczące miesiączki.

WH 10/2016

REKLAMA