Co się dzieje gdy... jesz gluten

O co właściwie chodzi z tym glutenem i jak działa na nasz organizm? Powinnyśmy go ograniczać, nawet jeśli nie mamy nietolerancji?

Adam Quest/Motor Presse Polska

1. Trudny do strawienia

Cząsteczka glutenu jest duża, ale ma relatywnie małą powierzchnię. A im większa powierzchnia cząsteczki, tym łatwiej enzymom trawiennym się do niej dobrać. Dlatego pomóż w robocie enzymom, długo żując każdy kęs.

2. Uczulona? Mało prawdopodobne

W magazynie „Medycyna Praktyczna” czytamy, że w Polsce około 400 tysięcy ludzi, czyli 1%, cierpi na celiakię. W tej chorobie organizm w reakcji na gluten zaczyna niszczyć kosmki jelitowe, czyli te organy, które wychwytują substancje odżywcze z pokarmu. Dalsze 5% ludzi może również źle znosić gluten. Wprawdzie nie uszkadza on u nich kosmków, ale wywołuje wzdęcia i biegunki.

3. A jak Twój nastrój?

Jelita odgrywają istotną rolę w regulowaniu nastroju. W brzuchu jest więcej komórek wydzielających serotoninę niż w jakiejkolwiek innej części ciała. Medycyna zna przypadki, gdy po eliminacji glutenu z diety pacjenci ze zdiagnozowaną depresją mogli zrezygnować z leków i wrócić do zdrowia. Rozważ taki eksperyment, jeśli miewasz regularnie spadki nastroju.

4. Energia

Jesteś stale zmęczona i senna, i właśnie postanowiłaś zrezygnować z glutenu, żeby odzyskać energię do życia? Wstrzymaj się. W niektórych przypadkach odstawienie glutenu może wręcz nasilić uczucie zmęczenia. Produkty zawierające gluten nie są przecież z samego glutenu. Dostarczają też wielu innych składników – od żelaza, przez kwas foliowy, po błonnik. Jeśli również wykluczysz je z diety, możesz zacząć odczuwać niedobory

ZOBACZ TEŻ: Zmęczenie może być objawem alergii

5. Baloniki?

Wyznawcy religii bezglutenowej będą Cię przekonywać, że gazy to objaw nietolerancji glutenu. Ale sytuacja nie jest aż tak prosta. Wypchany brzuch może być efektem wypicia gazowanego napoju, zjedzenia fasoli albo np. skądinąd zdrowych jabłek. Jeśli gazy są szczególnie uciążliwe i rozsadzają Ci brzuch, sięgnij po środek na wzdęcia, np. espumisan albo iberogast.

ZOBACZ TEŻ: Metalowe słomki są niebezpieczne?

Zobacz również:
REKLAMA