Co się dzieje, gdy... jest Ci gorąco

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podczas upału nasz organizm stacza poważną walkę o przeżycie. Zobacz, jak ostre słońce wpływa na pracę mózgu, serca i mięśni, układ oddechowy oraz apetyt. 

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mózg

Utrata (przez wypocenie) zaledwie 2% masy ciała może wpłynąć negatywnie na Twój nastrój oraz jasność myślenia. Jesteś wkurzona, nic Ci się nie chce, a w dodatku troszkę głupiejesz. Trudno Ci podjąć prostą decyzję: sorbet malinowy czy cytrynowy. Funkcjonowanie umysłu dodatkowo pogarszają problemy ze spaniem w gorące noce.  

Często nie możesz spać? Wypróbuj nasze sposoby na dobry sen.

Serce

Wykonuje najcięższą robotę. Termoregulacja ciała ma jedno zadanie: chronić Twoje wewnętrzne organy przed przegrzaniem, które jest groźne dla życia. Dlatego serce pompuje ciepłą krew z wnętrza organizmu do skóry. Na skórze pojawiają się krople potu, który – parując – powoduje ochłodzenie skóry, a tym samym schładza krew w naczyniach znajdujących się pod skórą.  

Sprawdź także, jak dbać o serce, aby uniknąć chorób układu krążenia.

woda fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Płuca

Ostre słońce powoduje wzrost zanieczyszczeń w powietrzu. To dlatego często czujemy, że ciężej nam się oddycha, oddech staje sie świszczący i drapie nas w gardle.  

Narządy wewnętrzne

Naczynia krwionośne otaczające nerki kurczą się i sprawiają, że nie chce Ci się iść do toalety. Najwyraźniej organizm broni się przed wysiłkiem i utratą wody. Układ trawienny daje sobie wolne i po prostu nie możesz patrzeć na jedzenie. Jedyny wyjątek Twój organizm czyni dla napojów oraz rzeczy słonych i zimnych (czy to oznacza: margarita?).  

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dłonie i stopy

Podczas upałów w tkankach może zgromadzić się limfa. Szczególnie te z nas, które skarżą się na niskie ciśnienie, mogą narzekać na opuchnięte nogi i stopy, jako że płyny ustrojowe gorzej krążą w odległych od serca partiach ciała. Czy to groźne? Nie, ale lepiej zdejmij pierścionki.  

Mięśnie

Pompowanie krwi do dalszych partii ciała jest męczące dla Twojego serca i każdy większy wysiłek wydaje się zbyt trudny (to dlatego w południowych krajach ludzie wymyślili siestę). Sama lepiej też nie udawaj bohaterki, bo np. bieganie w upały prowadzi do szybkiego odwodnienia.  

WH 09/2015

REKLAMA