Co się dzieje, gdy... jedziesz kolejką górską

Są osoby, którym irracjonalny lęk uprzykrza życie, a są i takie, które lubią same się „postraszyć”. Zobacz, jak Twój organizm reaguje, gdy jeździsz rollercoasterem. 

kolejka górska fot. shutterstock.com

Pierwszy moment

Stoisz na szczycie wieży do skoków bungee albo wsiadasz do kolejki górskiej. Wysoko, co? Mówisz sobie: „Łał! Będzie zabawa”. Ale jądro migdałowate, centrum dowodzenia emocjami w mózgu, po przeanalizowaniu sytuacji wysyła sygnał: „Nie, to nie jest dobry pomysł, stanowczo!”.

Walcz albo uciekaj

Organizm dostaje info: „Alarm! Walcz albo uciekaj!”. I produkuje adrenalinę, która ustawia fizjologię w pełnej gotowości bojowej: szybciej oddychasz, tętno przyspiesza, aby dostarczyć więcej tlenu do mięśni, podnosi się poziom cukru we krwi – również po to, aby dostarczyć organizmowi zastrzyku energii.

Niezależnie od tego wszystkiego kora mózgowa, czyli Twój głos rozsądku, mówi Ci: „Tak naprawdę to nic Ci nie grozi. Hej, to nawet fajne jest!”.

I skooook!

Skaczesz na bungee albo zaliczasz pierwszy zjazd i odczuwasz skutki przeciążenia. Masz szeroko otwarte oczy i usta, rozszerzone nozdrza. Możesz mieć poczucie, że „odpływasz”, a to dlatego, że krew faktycznie odpływa z mózgu w inne rejony ciała.

Ale jazda!

A teraz nadchodzi z odsieczą dopamina (jej pierwotnym celem jest umożliwienie Ci wytrwania w walce czy ucieczki mimo ran). Oraz endorfiny. To ten właśnie zastrzyk hormonalny daje Ci tego przyjemnego kopa.

Żyjesz! Udało się!

Zalewają Cię jednocześnie uczucia ulgi i euforii. Bardzo przyjemne doznania. Kiedy się uspokoisz, możesz zacząć za tym tęsknić i chcieć więcej. Nałogowcy adrenaliny tak mają.

Chwileczkę: jaki interesujący facet siedzi koło Ciebie! Ciekawe, że wcześniej tego nie zauważyłaś. To typowe zjawisko. Badania wskazują, że emocjonujące przeżycia są często interpretowane przez mózg jako stan zakochania. Sprawdź to, idąc z nim na randkę do jakiegoś nudnego miejsca.

Sprawdź także, co się dzieje, gdy tańczysz i palisz marihuanę.

WH 07-08/2016

REKLAMA