[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Co się dzieje, gdy... jedziesz kolejką górską

Są osoby, którym irracjonalny lęk uprzykrza życie, a są i takie, które lubią same się „postraszyć”. Zobacz, jak Twój organizm reaguje, gdy jeździsz rollercoasterem. 

kolejka górska

Pierwszy moment

Stoisz na szczycie wieży do skoków bungee albo wsiadasz do kolejki górskiej. Wysoko, co? Mówisz sobie: „Łał! Będzie zabawa”. Ale jądro migdałowate, centrum dowodzenia emocjami w mózgu, po przeanalizowaniu sytuacji wysyła sygnał: „Nie, to nie jest dobry pomysł, stanowczo!”.

Walcz albo uciekaj

Organizm dostaje info: „Alarm! Walcz albo uciekaj!”. I produkuje adrenalinę, która ustawia fizjologię w pełnej gotowości bojowej: szybciej oddychasz, tętno przyspiesza, aby dostarczyć więcej tlenu do mięśni, podnosi się poziom cukru we krwi – również po to, aby dostarczyć organizmowi zastrzyku energii.

REKLAMA

Niezależnie od tego wszystkiego kora mózgowa, czyli Twój głos rozsądku, mówi Ci: „Tak naprawdę to nic Ci nie grozi. Hej, to nawet fajne jest!”.

I skooook!

Skaczesz na bungee albo zaliczasz pierwszy zjazd i odczuwasz skutki przeciążenia. Masz szeroko otwarte oczy i usta, rozszerzone nozdrza. Możesz mieć poczucie, że „odpływasz”, a to dlatego, że krew faktycznie odpływa z mózgu w inne rejony ciała.

Ale jazda!

A teraz nadchodzi z odsieczą dopamina (jej pierwotnym celem jest umożliwienie Ci wytrwania w walce czy ucieczki mimo ran). Oraz endorfiny. To ten właśnie zastrzyk hormonalny daje Ci tego przyjemnego kopa.

Żyjesz! Udało się!

Zalewają Cię jednocześnie uczucia ulgi i euforii. Bardzo przyjemne doznania. Kiedy się uspokoisz, możesz zacząć za tym tęsknić i chcieć więcej. Nałogowcy adrenaliny tak mają.

Chwileczkę: jaki interesujący facet siedzi koło Ciebie! Ciekawe, że wcześniej tego nie zauważyłaś. To typowe zjawisko. Badania wskazują, że emocjonujące przeżycia są często interpretowane przez mózg jako stan zakochania. Sprawdź to, idąc z nim na randkę do jakiegoś nudnego miejsca.

Sprawdź także, co się dzieje, gdy tańczysz i palisz marihuanę.

WH 07-08/2016

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij