Co się dzieje, gdy... głaszczesz zwierzę

Właściciele zwierząt (nawet rybek) są zdrowsi i szczęśliwsi od tych, którzy wolą czystą podłogę. Zobacz, jak zwierzęta domowe poprawiaja humor i dlaczego są skutecznym lekarstwem. Nie masz jeszcze żadnego pupila? Czas to zmienić.

zwierzę, zwierzęta domowe Adam Quest
rys. Adam Quest

Mózg

REKLAMA

Wystarczy pół godziny zabawy ze swoim pupilem, aby Twój mózg wydał komendę o wydzielaniu się hormonów szczęścia. Zwłaszcza u właścicieli kotów wydziela się sporo oksytocyny – hormonu błogości i miłości. Jeśli nie możesz mieć zwierzaka, zobacz nasze 9 wskazówek, jak cieszyć się życiem i podnieś poziom endorfin do maksimum.

Uśmiech

Humor poprawia się niemal natychmiast, gdy widzimy, jak zwierzak biegnie nam na spotkanie. Poziom stresu szybko opada na- wet po ciężkim dniu. Przeprowadzono eksperyment, z którego wynikało, że pracownicy, którzy mogą zabierać swojego psa do pracy, są znacznie mniej zestresowani.

Serce

Przytulanie zwierzaka (albo obserwowanie rybek) obniża ciśnienie i tętno. Właściciele zwierzaków mają też niższy poziom złego cholesterolu. Badania wskazują, że rzadziej chorują na serce, a ich szansa przeżycia ponad roku po zawale jest 9 razy większa.

Ból

Udowodniono, że głaskanie kota czy psa łagodzi odczuwanie bólu. Ciekawe, że odwrotna relacja też występuje – cierpiące zwierzę instynktownie nastawia się do głaskania. A może by tak pogłaskać też swojego partnera? Zobacz, jakie korzyści płyną z przytulania.

Zdrowie

To nie będzie zaskoczenie dla żadnej z właścicielek psów. Psiarze są w znacznie lepszej kondycji fizycznej niż ich rówieśnicy bez zwierząt. Dowiedziono, że kilkakrotnie szybciej dochodzą do siebie po ciężkich chorobach. Mają wyższą odporność. Dzieciństwo ze zwierzętami zmniejsza także ryzyko alergii.

Rada WH: Spacery z psem to dla samotnych idealny sposób na nawiązywanie kontaktów. Dlatego warto wybierać łagodne rasy.

WH 04/2015

Zobacz również:
Okulary HTC Vive Flow lekko, łatwo i przyjemnie przenoszą w wirtualną rzeczywistość, która pomaga realnie się zrelaksować.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA