Co się dzieje, gdy… chodzisz w szpilkach

Nadmierna lordoza, ból krzyża, pajączki na nogach… Takie skutki może mieć chodzenie w szpilkach. Na szczęście ich noszenie ma też swoje korzyści. Sprawdź, jak szpilki działają m.in. na mięśnie Kegla.

szpilki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kręgosłup

Balansowanie ciałem podczas chodzenia na szpilkach zmusza nasz kręgosłup do nieprawidłowego wygięcia (lordoza). To przeciąża mięśnie i wywołuje ból w okolicy krzyżowej. Pamiętaj o ćwiczeniu mięśni brzucha.

Miednica i mięśnie Kegla

Chodzenie na szpilkach sprawia, że prawie wszystkie nasze mięśnie są bardziej napięte. Co ciekawe, dotyczy to również mięśni odpowiedzialnych za seks, czyli mięśni Kegla (dna miednicy).

Napięcie sprawia, że stają się silniejsze, a im silniejsze mięśnie, tym bardziej intensywne orgazmy. Nieźle, co? To zdecydowanie zaleta noszenia tych butów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat kobiecego orgazmu bez tabu.

szpilki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uda

Aby utrzymać równowagę ciała, mimowolnie wypychasz mięśnie ud do przodu. Podczas chodzenia są nieustannie napięte, co entuzjastki szpilek uważają za plus. Jedno ćwiczenie na siłowni mniej.

Kolana

Szpilki zmuszają do zwiększonego napięcia mięśni i ścięgien, co u kobiet stale chodzących na szpilkach może doprowadzić do deformacji chrząstki stawowej i szybszego zużycia torebki stawowej i więzadeł. Staraj się jak najczęściej chodzić boso.

szpilki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kostki i łydki

Kostki są wypychane do przodu, co zaburza krążenie w nogach i sprzyja pajączkom. Mięśnie łydek skracają się, a ścięgno Achillesa usztywnia. Może pojawić się ból przy chodzeniu na płaskich obcasach. Ratunkiem są ćwiczenia rozciągające mięśni łydek i ścięgna Achillesa.

Stopy

Twoja stopa to bezbłędny mechanizm amortyzacyjny, ale obcasy zaburzają jego działanie. 10-cm szpilki zwiększają o 30% obciążenie drobnych kości przodostopia. Zamiast elastycznego przenoszenia ciężaru z pięty na palce „wystukujemy” kroki – każdy krok to małe uderzenie w przód stopy od dołu. Skutek – miniurazy kości i nerwów. Oglądając TV, ćwicz podnoszenie palcami drobnych przedmiotów.

Zbyt ciasne szpilki mogą też powodować np. wrastanie paznokcia. Jak sobie radzić z takimi problemami? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak mieć stopy bez skazy przez cały rok.

WH 03/2013

Zobacz również:
REKLAMA