Co się dzieje gdy... brakuje Ci witaminy B12

Coraz więcej z nas przechodzi na weganizm, a z tym może się wiązać niedobór witaminy B12 (kobalaminy). Zobacz, jakie są objawy, i skonsultuj z lekarzem suplementację.

Adam Quest/Motor Presse Polska

1. Smutek

Istnieją badania łączące niedobór B12 z obniżonym nastrojem i depresją, ale nie wiadomo dokładnie, na czym ten związek polega. W każdym razie B12 jest niezbędna do syntezy serotoniny – hormonu dobrego samopoczucia. Osoby z obniżonym poziomem B12 skarżą się też na gorszą pamięć i kłopoty z koncentracją.

2. Bladość

 Witamina B12 jest niezbędna w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Jej brak wywołuje anemię, a co za tym idzie, takie objawy, jak bladość skóry, zajady, a także nieustanne zmęczenie i osłabienie. Te same objawy wywołuje brak żelaza, ale po zrobieniu badań morfologii krwi wyraźnie widać, jaka jest przyczyna złego samopoczucia.

3. Mrowienie

 Kłucie opuszek, drętwienie palców, mrowienie – to też objawy braku B12. Ponieważ ta witamina bierze udział w syntezie otoczki mielinowej chroniącej nerwy, jej niedobór skutkuje zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego.

4. Brak apetytu

 Niepokojące mogą być też takie objawy, jak utrata wagi i jedzeniowstręt (zwłaszcza niechęć do mięsa). Jeżeli niedobór jest naprawdę poważny, to następują zmiany na języku: staje się gładki, znikają z niego małe brodawki, dzięki którym czujemy smak. Dlatego wszystko smakuje jak papier i kompletnie tracimy apetyt.

5. Kłopoty ze wzrokiem

Zaburzenia widzenia, latające przed oczami mroczki, rozdwojony obraz czy nadwrażliwość na światło też mogą być skutkiem niedoboru B12 i przez to upośledzenia nerwu wzrokowego. Jesteś wegetarianką? Suplementuj się. Według Instytutu Żywności i Żywienia zalecana dzienna dawka dla osób dorosłych to 2,4 mikrograma dziennie

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje, gdy...

REKLAMA