Co robić, gdy złapiesz kleszcza?

Co zrobić, gdy złapiesz kleszcza? Czy powinnaś udać się do lekarza? Co zrobić, gdy Twój pies złapie kleszcza? Odpowiadamy.

las, drzewa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Niepokojące objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza:

 • Rumień wędrujący. Pojawia się po kilku dniach, a czasami nawet tygodniach od ukąszenia. Gdy zauważysz rozszerzający się różowy krąg na skórze o średnicy powyżej 5 cm, zrób zdjęcie i pędź do lekarza.
 • Twarz. Bakteria może też zaatakować nerw twarzowy. Pod wpływem porażenia tego nerwu połowa twarzy robi się obwisła.
 • Ból gardła i głowy. Mniej więcej po 4-6 tygodniach mogą wystąpić bóle gardła, silne bóle głowy i karku. Trochę przypomina to grypę, tyle że bez kataru, obrzęku nosa i kaszlu.
 • Mięśnie. Mogą Cię też boleć mięśnie. Ból przypomina nieco zwykłe zakwasy i towarzyszy mu silne uczucie zmęczenia. Odpuść treningi na dwa tygodnie, żeby zobaczyć, czy to przypadkiem nie przetrenowanie.
 • Stawy. Częstym, chociaż niespecyficznym objawem wczesnej boreliozy są bóle stawów. Najczęściej puchnie i boli jeden, rzadziej dwa stawy. Taki stan trwa kilka tygodni i mija, by wrócić po jakimś czasie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jak się chronić przed kleszczami i boreliozą.

Odkryłaś kleszcza? Co teraz?

Bez paniki. Jeśli zdążysz go usunąć w ciągu 24 godzin, ryzyko zakażenia boreliozą spada niemal do zera. Bakterie wywołujące tę chorobę mieszkają w brzuchu kleszcza i zanim dotrą do Twojej krwi, muszą pokonać przewód pokarmowy kleszcza. Zobacz, jak wykryć drania.

 • Zasłoń się. Wybierając się do lasu lub na łąkę, nie zakładaj krótkich spodenek ani spódnicy. Długie spodnie, skarpetki i buty z pełną cholewką to najlepszy strój.
 • Na jasno. Żeby nie przegapić kleszcza, najlepiej załóż jasne, jednobarwne ciuchy – na takim tle łatwiej Ci będzie zauważyć ciemne kropki.
 • Wytrzep. Gdy zauważysz kleszcza na ubraniu, najlepiej strząśnij go czymś twardym. Nie bierz go w palce. Po powrocie z lasu wytrzep ubranie nad wanną.
 • Poproś faceta. Sama nie zdołasz się cała skontrolować, więc poproś kogoś, by dokładnie obejrzał tył Twojej głowy, uszy, kark, pośladki i miejsca pod pachami.
 • Przeczesz włosy. Nimfy są bardzo małe i łatwo je przegapić. Zwiększysz swoje szanse, dokładnie czesząc gęstym grzebieniem włosy, zaczynając tuż przy skórze głowy.
 • Sprawdź ponownie. Następnego dnia obejrzyj się jeszcze raz. Kleszcz opity już Twoją krwią będzie łatwiejszy do zauważenia lub wyczucia pod palcami.

Jak atakuje kleszcz

Kleszcze żyją od 2 do 3 lat. Samica wiosną składa jaja, z jaj wykluwają się larwy, które przepoczwarzają się w nimfy, a następnie w dorosłe osobniki. W każdej fazie kleszcz musi się napić krwi ssaka, najczęściej gryzoni, ale chętnie również leśnych zwierząt i... człowieka.

Ukąszenie

Kleszcz, wbijając się w skórę, wstrzykuje substancję znieczulającą, dzięki czemu zazwyczaj nie masz szans poczuć, że właśnie Cię ugryzł.

Przywarcie

Natychmiast po ukąszeniu gęsta ślina kleszcza „cementuje” go ze skórą. Dlatego nie jest łatwo go stamtąd oderwać.

Odbiera i daje

Kleszcz wchodzi w tryb ssania. Zasysa Twoją krew, odżywia się, a niepotrzebne resztki zwraca do Twojego krwiobiegu.

Wolne bakterie

Bakterie żyjące głęboko w przewodzie pokarmowym pajęczaka przesuwają się powoli w górę, aż dotrą do śliny, z którą wnikają do Twojego ciała. Zajmuje im to całą dobę, pod warunkiem że ich tam nie wyciśniesz z kleszcza, ściskając go zamiast wyrwać.

pies fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdy kleszcz zaatakuje psa

Gdy u swojego pupila znajdziesz kleszcza, jak najszybciej się go pozbądź – dokładnie tak samo, jak u człowieka, czyli chwytając go pęsetą tuż przy skórze i wyciągając zdecydowanym ruchem (bez kręcenia). Kleszcze mogą zarazić psa boreliozą i babeszjozą.

Jeśli zauważysz, że pies kuleje, choć nie ma żadnych skaleczeń, jest osowiały, ma gorączkę i/lub nie chce jeść ani pić, a niedawno usunęłaś mu kleszcza, idź z nim do lekarza, bo obie te choroby można leczyć – im wcześniej, tym skuteczniej. Uwaga! Staraj się nie dotykać kleszcza gołą ręką, a po usunięciu najlepiej go spal.

ZOBACZ TEŻ: Badanie krwi pokaże, czy umrzesz w ciągu 10 lat

REKLAMA