Co robić, gdy w nocy boli ząb?

Oczywiście najlepiej jest chodzić regularnie do dentysty i załatwiać wszelkie ubytki zanim pojawi się ból. Niestety, czasami ból pojawia się jako pierwszy objaw, a gdy pojawia się w nocy, często jesteś zdana sama na siebie. Dlatego podpowiadamy, jak przetrwać noc zanim otworzą się gabinety stomatologiczne.

ból zęba w nocy Shutterstock.com

Byłoby idealnie, gdyby w każdym mieście działały ośrodki doraźnej pomocy stomatologicznej, niestety, nie działają. Ból zęba jest tak dokuczliwy, że czasami sięgamy po rozwiązania, które nawet nie stały obok rozumu. Dlatego podpowiadamy co może Ci pomóc, gdy ząb nie daje spać, ale nie chcesz się zatruć. 

1. Środki przeciwbólowe bez recepty

To banalne rozwiązanie. Zobacz, co masz w apteczce - trochę pomoże nawet zwykły paracetamol, chociaż zwykle ibuprofen działa silniej. Jednak nie zapominaj, że leki przeciwbólowe, podobnie jak wszystkie inne leki, mogą Ci zaszkodzić, jeśli przekroczysz maksymalną dopuszczalną dawkę. Zanim więc zaczniesz łykać tabletki, sprawdź w ulotce, jaka jest maksymalna dawka dobowa i nie przekraczaj jej. Nawet jeśli taka dawka nie uśmierzy całkowicie bólu, pomoże Ci przetrwać do rana, a rano będziesz już mogła iść do dentysty, żeby dostać silniejsze środki. Możesz też sięgnąc po środki niefarmakologiczne, które znajdziesz poniżej.

2. Zimny okład

Owiń kilka kostek lodu szmatką i przykładaj do bolącego miejsca. Zimno spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i złagodzi ból. Zimny okład przykładaj na 15-20 minut co godzinę. I nie zapominaj o ściereczce - lód przyłożony bezpośrednio do skóry może jej wyrządzić krzywdę. 

3 Oszukaj nerwy

Przyłóż kostkę lodu do miejsca na wierzchu dłoni – między kciukiem a palcem wskazującym. Według uczonych z Kanady, sposób ten pozwala zmniejszyć ból o połowę. Sygnał zimna z tego miejsca "wypiera" z mózgu informację o bólu zęba, a Ty czujesz się o połowę lepiej. To tylko połowa sukcesu, ale nie można mieć wszystkiego.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak dbać o zęby, żeby nie bolały

4. Unieś głowę

Krew gromadząca się w okolicy bolącego zęba może zwiększać ból - zamiast się zwijać w kłębek, spróbuj włożyć pod głowę więcej poduszek, żeby zmniejszyć ciśnienie.

5. Żel znieczulający

Być może masz w apteczce (albo sąsiadka ma) żel z lidokainą stosowany często u ząbkujących dzieci. Posmarowanie nim dziąsła koło bolącego zęba również łagodzi dolegliwości bólowe.

6. Przepłucz wodą z solą

To sposób sprawdzone przez nasze prababcie, które miały znacznie gorszy do dentysty niż my. Rozpuść pół łyżeczki soli w letniej wodzie i przepłukuj nią usta. Roztwór soli ma działanie przeciwbakteryjne, a więc zmniejszy nico stan zapalny, a przy okazji pomoże pozbyć się resztek jedzenia, które stanowią doskonała pożywkę dla bakterii.

7. Przepłucz usta miętową herbatką

Mięta, podobnie jak sól ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a dodatkowo powoduje też uczucie ochłodzenia, co również zmniejsza intensywność odczuwanego bólu. Podobnie działa tymianek.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego suchość w ustach szkodzi zębom?

8. Żuj goździk 

Kolejny sprawdzony babciny sposób to olejek goździkowy - nasącz nim wacik i przykłądaj go do dziąsła. Olejek goździkowy dzięki zawartości eugenolu ma działanie znieczulające i przeciwbakteryjne. Skuteczność olejku goździkowego potwierdzają badania. 

Jeśli nie masz olejku, po prostu żuj gwiazdkę goździka - też pomoże. 

9. Sięgnij po czosnek

Czosnek, jak wiadomo ma właściwości przeciwbakteryjne, więc przyłożenie zmiażdżonego ząbka do dziąsła przy bolącym zębie zmniejszy ilość wywołujących najczęściej ból bakterii. Przy okazji czosnek ma też właściwości znieczulające, więc zadziała podwójnie. Może nie z siłą wodospadu, ale pomoże przetrwać noc. 

Zobacz również:
REKLAMA