Co na mdłości w ciąży - 9 sposobów

Poranne mdłości są częstym objawem ciąży i polegają na nudnościach i sporadycznych wymiotach. Wbrew nazwie mogą powodować dyskomfort o każdej porze dnia. Podajemy 9 sposobów, jak z nimi walczyć.

Mdłości w ciąży Shutterstock

Ciąża to zazwyczaj piękna rzecz. Rośnie w Tobie nowe życie, które za kilka miesięcy pojawi się na świecie w formie słodkiego niemowlęcia.
Ale czasami nie jest tak pięknie. Podczas gdy wiele przyszłych matek od początku promienieje  ciążowym blaskiem i czuje się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, Twoje wrażenia mogą być mniej pozytywne, zwłaszcza gdy wciąż jest Ci niedobrze, a poranne mdłości przeciągają się aż do wieczora.

Nie martw się, nie jesteś odosobniona. Według badań, około 80% ciężarnych kobiet doświadcza mdłości i wymiotów. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?

Spis treści: 

Co powoduje mdłości w ciąży?

Dokładna przyczyna porannych mdłości nie jest znana, ale prawdopodobnie są one spowodowane zmianami hormonalnymi, które sieją spustoszenie w Twoim ciele. Lekarze uważają, że tak zwane poranne mdłości są efektem ubocznym działania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), powszechnie nazywanej „hormonem ciąży”. Uważa się, że kiedy poziom hormonu rośnie, tak jak powinien w pierwszym trymestrze zdrowej ciąży, zaczyna wywoływać nudności i wymioty.

Możliwe jest również, że mdłości (i niechęć do niektórych rodzajów jedzenia) to sposób, w który organizm ciężarnej kobiety chroni dziecko przed potencjalnie szkodliwymi bakteriami w żywności.

Czynniki mogące pogorszać poranne mdłości:

Choć nie ma jednej określonej przyczyny porannych mdłości w czasie ciąży, to gołym okiem widać różne ich nasilenie u poszczególnych kobiet. Podwyższony poziom hormonów w pierwszych tygodniach ciąży wydaje się być zatem głównym sprawcą nudności, jednak mogą występować także dodatkowe czynniki, podwyższające ryzyko wystąpienia silniejszych mdłości.

  • Obniżony poziom cukru we krwi
  • Ciąża mnoga
  • Nadmierne zmęczenie
  • Stres emocjonalny
  • Silne nudności w czasie poprzedniej ciąży lub w historii rodziny
  • Wrażliwość na określone zapachy lub smaki
  • Wcześniejsze epizody migrenowe
  • Wcześniejsze epizody choroby lokomocyjnej

Choć czynniki te mogą wpływać na pojawienie się mdłości w czasie ciąży, a także na poziom ich intensywności, nie znaczy to, że każda Twoja ciąża będzie przebiegała pod tym względem jednakowo. Wciąż trudno przewidzieć, czy będziesz miała poranne nudności, czy uda Ci się ich uniknąć.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Szacuje się, że mdłości występują nawet w przypadku 80% wszystkich ciąż, a nudności i wymioty zaczynają się zazwyczaj około szóstego tygodnia od zapłodnienia. Ten bardzo wczesny objaw ciąży jest jednym z pierwszych zauważalnych symptomów zmian zachodzących w organizmie - niektóre kobiety nawet nie podejrzewają ciąży, dopóki nie nadejdzie pierwsza fala porannych mdłości.

Ale czy mdłości w ciąży pojawiają się tylko rano? Otóż nie, wbrew nazwie poranne mdłości mogą powodować dyskomfort o każdej porze dnia. Według badania z 2000 roku, tylko 1,8% ciężarnych kobiet doświadcza nudności jedynie po przebudzeniu. Zdecydowana większość cierpi z tego powodu bez względu na porę dnia.

Kiedy zaczynają się i kiedy kończą mdłości w ciąży?

Mdłości u ciężarnych kobiet zwykle trwają od 6. do 12. tygodnia od zapłodnienia, ze szczytem przypadającym między 8 a 10 tygodniem. Zgodnie z często cytowanym badaniem z 2000 roku, u 50% kobiet faza nudności kończy się do 14. tygodnia ciąży lub tuż po wejściu w drugi trymestr. To samo badanie wykazało, że do 22. tygodnia 90% ciężarnych nie ma już mdłości.

Chociaż tygodnie nieprzerwanych nudności mogą wydawać się brutalnie długie, pocieszeniem może być fakt, że oznacza to, iż hormony wykonują swoją pracę, a dziecko dobrze się rozwija. Badanie Trusted Source z 2016 roku wykazało, że kobiety po poronieniu, które w 8. tygodniu kolejnej ciąży miały nudności, wykazywały o  50% mniejsze prawdopodobieństwo utraty kolejnej ciąży. Należy jednak zauważyć, że było to badanie korelacyjne, nie udowadniające ciągu przyczynowo-skutkowego między tymi dwoma zdarzeniami. Dlatego brak porannych mdłości w ciąży niekoniecznie wiąże się to z większym ryzykiem poronienia.

Ciężkie przypadki mdłości w ciąży - hyperemesis gravidarum

Typowe poranne mdłości są najmniej groźną przyczyną wymiotów u kobiet w ciąży. Niektóre ciężarne borykają się z ekstremalnymi nudnościami – znanymi jako hyperemesis gravidarum. Dolegliwość dotykająca 0,5-2% ciężarnych powoduje ciągłe odczuwanie nudności i uporczywe wymioty więcej niż trzy-cztery razy. Powoduje zaburzenia równowagi elektrolitowej i niezamierzoną utratę wagi. Nieleczony stan ten może ostatecznie zaszkodzić dziecku. Jest to drugi najczęstszy powód hospitalizacji kobiet w ciąży, którym dożylnie uzupełnia się tam poziom płynów i składników odżywczych.
Objawy Hyperemesis gravidarum mają tendencję do nasilania się w okresie od 9. do 13. Tygodnia ciąży, po czym stan ciężarnych zazwyczaj ulega poprawie. Większość z tych rzadkich przypadków ustępuje przed upływem 20 tygodni, ale 22% z nich utrzymuje się do końca ciąży, powodując nudności nawet w trzecim trymestrze.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Jak na ironię, jedzenie jest jednym z najbardziej polecanych sposobów na poranne mdłości -  niezależnie od pory dnia, o jakiej występują. Zmiana diety i nawyków żywieniowych - jedzenie przez cały dzień małych posiłków i przekąsek o łagodnym smaku - zapobiega spadkom cukru we krwi, który niektórzy lekarze obarczają winą za powodowanie mdłości. Warto mieć na szafce przy łóżku niewielką zdrową przekąskę – gotową do zjedzenia zaraz po przebudzeniu.

Sposoby na zapobieganie mdłościom w ciąży:

  1. Picie dużej ilości wody.
  2. Częste drzemki, wypoczynek.
  3. Wietrzenie domu i miejsca pracy, aby wyeliminować zapachy, które wywołują mdłości.
  4. Unikanie pikantnych potraw.
  5. Jedzenie małych posiłków.
  6. Unikanie tłustych potraw.
  7. Przyjmowanie witamin na noc.
  8. Unikanie dymu papierosowego.
  9. Produkty imbirowe, w tym piwo imbirowe (bez alkoholu!), imbirowa herbata, napar z imbiru, imbirowe pastylki do ssania, krople imbirowe.

Jeśli żaden z tych środków zapobiegawczych nie zadziała i poranne mdłości i tak się pojawią, można spróbować leczyć je przy pomocy medycyny alternatywnej, metodami takimi jak, akupunktura, akupresura (w tym opaski akupresurowe) czy hipnoza.

Leki na mdłości w ciąży

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają Ci uniknąć porannych wymiotów lub mdłości nie ustępują po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży, Twój lekarz może przepisać suplementy lub leki łagodzące  nudności i pomagające zatrzymać żywność i płyny w organizmie, wśród których są:

  • Leki przeciwhistaminowe: pomagają w nudnościach i chorobie lokomocyjnej
  • Fenotiazyna: łagodzi silne nudności i wymioty
  • Leki zobojętniające sok żołądkowy: wchłaniają kwas żołądkowy i zapobiegają refluksowi

Oczywiście żadnego z tych leków nie należy przyjmować samodzielnie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Czy mdłości w ciąży są groźne?

Nudności i wymioty mogą łatwo spowodować utratę apetytu. Wiele kobiet w ciąży obawia się, że niechęć do jedzenia zaszkodzi ich dzieciom. I choć łagodne poranne mdłości na ogół nie są szkodliwe, kobiety, które doświadczają ich znacznie dłużej niż 3–4 miesiące, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem. Poszukaj także pomocy, jeśli nie przybierasz na wadze wraz z rozwojem ciąży.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli wzmożonym nudnościom w ciąży towarzyszy:

  • Niezdolność do utrzymania jedzenia w organizmie przez cały dzień
  • Utrata masy ciała o 1 kilogram lub więcej
  • Gorączka i objawy grypopodobne
  • Rzadkie oddawanie moczu
  • Zawroty głowy
  • Szybkie bicie serca
  • Silne nudności w drugim trymestrze
  • Krew w wymiocinach
  • Częste bóle głowy
  • Ból brzucha
  • Plamienie lub krwawienie

Ciężkie napady mdłości w ciąży lub utrzymywanie się mdłości po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży na ogół wymagają hospitalizacji. W takich sytuacjach należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

REKLAMA