[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu?

Codziennie rano najprawdopodobniej przegapiasz okazję do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. A wystarczyłoby rzucić okiem do muszli. Mocz jest świetnym papierkiem lakmusowym Twojej kondycji.

sikanie fot. shutterstock

50 odcieni żółci

Ostatnia kropla? Nie spiesz się i zanim spuścisz wodę, popatrz do muszli i sprawdź kolor moczu.

PRZEZROCZYSTY

Prawdopodobnie wypiłaś więcej płynów niż potrzebujesz. Rzadko, bo rzadko, ale zdarza się, że tzw. przewodnienie, czyli nadmiar płynów, ma fatalne skutki, gdyż zaburza równowagę elektrolitową i prowadzi do zaburzeń rytmu serca.

SŁOMKOWY

Jesteś idealnie nawodniona. Taki właśnie powinien być kolor moczu.

CIEMNOŻÓŁTY AŻ DO BRĄZU

Wypij szklankę wody. Natychmiast. Jeśli po uzupełnieniu płynów mocz dalej jest ciemny, skontaktuj się z lekarzem, bo to może być problem z nerkami lub wątrobą.

POMARAŃCZOWY/ZIELONY/NIEBIESKI

Takie dziwne kolory to zwykle efekt leków lub barwników spożywczych. Jeśli nie przyjmujesz nowego lekarstwa, a pomarańczowemu moczowi towarzyszą jasne stolce – idź do lekarza. Twoja wątroba może wymagać uwagi.

RÓŻOWY/CZERWONY

Jeśli nie jadłaś ostatnio buraczków, jeżyn ani rabarbaru, warto zrobić podstawowe badanie moczu. Obecność krwi może wskazywać na chorobę nerek, kamicę nerkową, zakażenie układu moczowego, a nawet nowotwór. Lepiej sprawdzić.

ZAPACH

Niektóre produkty (np. szparagi, czosnek, kawa) i leki mogą zmienić zapach moczu na mało przyjemny. Czujesz słodkawy zapach lub coś jak aceton? Może to być objaw cukrzycy. Zapach amoniaku może świadczyć o chorobie nerek.

Natomiast mocno spieniony mocz może świadczyć o obecności białka, a to może oznaczać kłopoty z nerkami.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij