[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Chrom: występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Jeśli szukasz sposobu na to, jak skutecznie schudnąć, może Ci w tym pomóc chrom. Przyjmowany w odpowiednich dawkach przyspieszy metabolizm i wspomoże spalanie tłuszczu. Zahamuje też apetyt. A to nie wszystkie zalety tego pierwiastka. Poznaj pozostałe.

chleb, pieczywo fot. shutterstock.com

Chrom to Twój sprzymierzeniec w walce o szczupłą sylwetkę. Przyśpiesza przemianę materii i spala tłuszcz. Zmniejsza przy tym apetyt, więc dzięki niemu nie będziesz miała ochoty zabić koleżankę z pracy, która wyciągnęła z torebki batonika.

Poza tym pierwiastek ten pobudza trzustkę do produkcji insuliny, dzięki czemu oddala niebezpieczeństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. Dodatkowo, jak dowodzą badania, chrom uspokaja skołatane nerwy.

REKLAMA

 Niedobór

Chociaż chrom w naszych organizmach występuje w śladowych ilościach, jego brak potrafi dać się we znaki. Niedobór skończy się bólami głowy, ogólnym zmęczeniem oraz drętwieniem palców.

Oprócz tego może spowodować wzrost poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Zwróć też szczególną uwagę na ten pierwiastek, jeśli intensywnie trenujesz lub pracujesz fizycznie.

Dzienne zapotrzebowanie

Brakuje konkretnych ustaleń, jaka dzienna dawka chromu jest dla nas najodpowiedniejsza. Ogólnie twierdzi się, że wystarczy 0,2 mg dziennie, aby zachować równowagę w organizmie.

Nadmiar

Chrom często jest składnikiem preparatów wspomagających odchudzanie. W umiarkowanej ilości pomoże spalać tłuszcz, podkręci metabolizm i zahamuje nadmierny apetyt.

Jednak uważaj z suplementacją, bo nadmiar tego mikroelementu może zaburzyć produkcję insuliny i działanie wątroby. Jeśli masz cukrzycę (sprawdź, czy masz objawy cukrzycy), nie przyjmuj suplementów zawierających chrom bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

 Najlepsze źródła

Najwięcej chromu zawierają produkty, takie jak: kasze i produkty pełnoziarniste, drożdże, kurze udka, wątróbka, suszone śliwki, orzechy i grzyby, a nawet niektóre przyprawy (np. pieprz).

W przyswajaniu tego pierwiastka pomoże Ci witamina C, a proces utrudnią cukry proste, fosforany i tłuszcze zawarte w wysokoprzetworzonej żywności. W odstawkę idzie więc cola, słodycze i zupki chińskie. Ale o tym chyba już wiesz nie od dziś.

Zajrzyj do naszego leksykonu mikroelementów i poczytaj o pozostałych składnikach mineralnych.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij