Choroby weneryczne: objawy

Zdarzyła Ci się przygoda, z której pamiętasz raczej poranek niż wieczór? Zamiast się zamartwiać, sprawdź objawy najczęstszych chorób wenerycznych (opryszczki, kiły, rzeżączki, HPV, HIV, rzęsistkowicy), Będziesz wiedziała, czy spać spokojnie, czy lepiej umówić się na wizytę u ginekologa.

bikini, majtki, choroby intymne fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Chlamydioza albo rzeżączka

Objawy

 • Wydzielina: szarożółta
 • Jak wyglądasz tam na dole? Jest zaczerwieniona, ale nie ma żadnych krostek

Obie infekcje mają podobne objawy – upławy i pieczenie podczas oddawania moczu. Nieleczone mogą zająć również przydatki i po pewnym czasie doprowadzić do niepłodności. W niektórych przypadkach może dojść również do problemów ze stawami, wątrobą i bardzo bolesnego zapalenia gruczołu Bartholina. Lepiej iść do ginekologa i sprawdzić, bo można to wyleczyć bez większego problemu.

Kiła

Objawy

 • Wydzielina: brak
 • Jak wyglądasz tam na dole? Widzę drobne grudki/krostki wokół warg sromowych.
 • Przyjrzyj się nieco bliżej tym wypryskom. Jak wyglądają? Bardziej jak wrzód niż jak krostka.

Pierwsze objawy – grudki i wysypka najczęściej w okolicy warg sromowych pojawiają się około 3 tygodni po zakażeniu. Łatwo je przegapić, tym bardziej że często zanikają, ale nawet gdy znikną, choroba trwa dalej. Kiłę wywołuje bakteria – krętek blady. Jeśli nie potraktujesz go antybiotykiem, może zaatakować niemal wszystkie organy. Jako że objawy kiły mogą być bardzo różne, radzimy, by przy najmniejszym podejrzeniu zrobić sobie test. Kosztuje tylko 15 zł.

ZOBACZ TEŻ: Ginekolog - 10 rzeczy, które chce Ci powiedzieć

Opryszczka narządów płciowych

Objawy

 • Wydzielina: brak
 • Jak wyglądasz tam na dole? Widzę drobne grudki/krostki wokół warg sromowych
 • Przyjrzyj się nieco bliżej tym wypryskom. Jak wyglądają? U góry przezroczyste u dołu zaczerwienione

Przyczyną jest zakażenie wirusem HSV-2 i HSV-1, czyli wirusem, który powoduje tzw. zimno na ustach. Ostatnio coraz częściej tym drugim. Bolesne wykwity skórne, często mające postać pęcherzyków, pojawiają się najczęściej na wargach sromowych, koło łechtaczki i koło odbytu. Wyleczyć się tego nie da, podobnie jak zwykłej opryszczki, ale można złagodzić objawy, stosując te same maści przeciwwirusowe.

miejsca intymne fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

HPV / Kłykciny kończyste

Objawy

 • Wydzielina: brak
 • Jak wyglądasz tam na dole? Widzę drobne grudki/krostki wokół warg sromowych.
 • Przyjrzyj się nieco bliżej tym wypryskom. Jak wyglądają? Są miękkie i dokładnie w kolorze skóry.

Kłykciny, czyli brodawki płciowe w kolorze skóry w okolicy warg sromowych lub odbytu to sygnał, że do lekarza trzeba iść jak najprędzej. Prawdopodobnie dostaniesz maść, która rozprawi się z nimi w kilka miesięcy, lub usunie je na miejscu np. laserem. Ich przyczyną jest zakażenie wirusem HPV (kuzyn wirusa odpowiedzialnego za kurzajki), chociaż nie każdy nosiciel wirusa HPV ma kłykciny.

kobieta, toaleta, łazienka fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Rzęsistkowica

Objawy

 • Wydzielina: mętna, szarawa, ale może też nie występować.
 • Jak wyglądasz tam na dole? Jest zaczerwieniona, ale nie ma żadnych krostek.
 • Czy wydzielina ma nieprzyjemny zapach? Tak
 • Czy piecze podczas sikania? Tak! Jakbym sikała ogniem.

Przyczyną jest zakażenie rzęsitkiem pochwowym. Najczęstsze objawy to upławy o nieprzyjemnym zapachu, jednak choroba często przebiega zupełnie bezobjawowo. Zakazić się można nie tylko od partnera, ale również na basenie czy w szatni siłowni. Pomoże antybiotyk.

ZOBACZ TEŻ: 3 rzeczy, których nie lubi Twoja wagina

kobieta, intymność, łóżko, bielizna fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Choroby weneryczne, które przebiegają bez objawów

Niektóre z wirusów przenoszonych drogą płciową bardzo długo nie dają żadnych objawów, tylko skrycie demolują Twój organizm.

 • HPV

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową. W niektórych przypadkach może powodować raka szyjki macicy. Dlatego warto rozważyć szczepienie. Jako że istnieją kontrowersje co do skutków ubocznych szczepionki, nie czerp wiedzy z internetu, tylko przedyskutuj to z lekarzem, do którego masz zaufanie.

 • WZW B

W Polsce od 1996 roku szczepienie noworodków przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest obowiązkowe. Od roku 2000 szczepi się także młodzież w wieku 14 lat. Sprawdź, czy Ty byłaś szczepiona, a jeśli nie – zaszczep się. Szczepionka uchroni Cię przed zakażeniem i przyda, gdy będziesz chciała sobie zrobić jakikolwiek zabieg chirurgiczny.

 • HIV

Na HIV nie ma szczepionki. Dlatego tak namawiamy do korzystania z prezerwatyw, bo to wciąż najlepsza (poza celibatem) metoda uniknięcia zakażenia. Miałaś wielu partnerów? Zrób test. Lepiej jest wiedzieć, bo im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej.

Idź do lekarza, gdy:

 • masz za sobą upojną noc z nieznajomym,
 • piecze podczas sikania,
 • jesteś zaczerwieniona tam na dole.

Wrośnięte włoski czy choroba przenoszona drogą płciową? Tylko lekarz jest to w stanie stwierdzić na pewno. Przed wizytą spisz sobie listę objawów, żeby o niczym nie zapomnieć. No i przypomnij sobie swoje wszystkie seksualne podboje od ostatniej wizyty. Zobacz też, o co pytać podczas wizyty u ginekologa.

Zobacz również:
REKLAMA