Choroby odzwierzęce: toksoplazmoza, pasożyty i inne

Zwierzęta domowe są naszymi sojusznikami w walce ze stresem, a im mniej stresu, tym jesteśmy zdrowsi. Niestety, Twój pies czy kot to nie samo zdrowie. Nawet najłagodniejsze zwierzątka mogą Cię zarazić wieloma chorobami (od toksoplazmozy po chorobę kociego pazurka).

kot, zwierzę fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ptaki

Bakterie z wyschniętych ptasich odchodów i piór mogą wywołać u człowieka tzw. chorobę papuzią, objawami przypominającą grypę. Czasami choroba przeradza się w nietypowe zapalenie płuc. Aby jej uniknąć, regularnie czyść klatkę, zanim ptasie guano zdąży wyschnąć – radzą weterynarze.

Koty

„Zęby kotów są cieńsze i ostrzejsze od psich, w związku z czym wbijają się głębiej, co często skutkuje zakażeniem” – mówi Bruno Chomel, dr weterynarii współpracujący z WHO. Między innymi możesz się zarazić tzw. chorobą kociego pazura, która objawia się gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych. Zakażenie czasami prowadzi do zapalenia spojówek, na szczęście może być skutecznie leczone antybiotykami.

Psy

Język psa może być czasem groźniejszy niż jego zęby. Jeśli zdarzyło Ci się podzielić kanapką z Twoim Reksem albo dajesz mu się lizać po twarzy, musisz się liczyć z tym, że możesz się zarazić psimi pasożytami – glistą albo tasiemcem. Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci, ale dorosły również może się zarazić. Aby uniknąć zagrożenia, regularnie (2 razy do roku) odrobaczaj psa, często myj ręce i unikaj kontaktu z psimi odchodami.

Ryby

Ryby w zasadzie nie są niebezpieczne (nie licząc piranii), natomiast koniecznie musisz uważać na akwarium. Uważaj na infekcję zwaną ziarniniakiem akwaryjnym. Bakterie z brudnej wody dostają się przez drobne ranki na rękach do organizmu i wywołują bolesne owrzodzenie. Dlatego, kiedy już wkładasz ręce do akwarium, zawsze zakładaj gumowe rękawiczki, a po uprzątnięciu zbiornika dokładnie umyj ręce.

Jaszczurki i żółwie

Badania wykazują, że prawie 90% legwanów jest zakażonych salmonellą. Żółwie i wiele innych gadów również często są nosicielami tej bakterii, która u ludzi może spowodować biegunkę´ o różnym nasileniu, a nawet krwotoczne owrzodzenie jelita. Po każdym kontakcie z jaszczurką czy żółwiem umyj ręce wodą z mydłem.

Przejdź na kolejną stronę i zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę.

kot, zwierzę fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uwaga 1: Szczególnie ostrożnie obchodź się ze zwierzętami, gdy jesteś w ciąży.

Jednym z największych zagrożeń jest toksoplazmoza. Ta pasożytnicza choroba jest bardzo powszechna, ocenia się, że nawet połowa populacji ma przeciwciała, a więc jest już jakby zaszczepiona na toksoplazmozę. Jednak jeśli pierwsze zachorowanie zdarzy się w ciąży, pasożyty mogą doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia płodu, a nawet do poronienia. 

Zobacz też: Fakty i mity o ciąży.

Toksoplazmozą można zarazić się m.in. jedząc surowe mięso, surowe warzywa oraz poprzez kontakt z kocimi odchodami. Jeśli więc jesteś kociarą i planujesz mieć dziecko, zrób sobie test, który wykaże, czy już miałaś kontakt z tym pasożytem, czy też wciąż jeszcze nie wykształciłaś przeciwciał. Jeśli właśnie się dowiedziałaś, a masz w domu koty, powiedz o tym lekarzowi. Być może zleci badanie, a w razie wykrycia toksoplazmozy zaleci antybiotykoterapię, która znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia dzidziusia.

kot, zwierzę fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uwaga 2: Jak myć ręce

Niby nic prostszego, jednak, żeby naprawdę pozbyć się z dłoni zarazków, powinnaś je myć co najmniej 15 sekund, chociaż idealnie byłoby, gdybyś poświęciła na mycie około 45 sekund. Nie chce Ci się spoglądać na zegarek? Zaśpiewaj sobie cicho piosenkę „Wlazł kotek na płotek”. Gdy dojdziesz do słów „zaśpiewaj koteczku jeszcze raz”, minie około 25 sekund. Już możesz sięgnąć po ręcznik. I nie zapominaj o wyszczotkowaniu paznokci – to właśnie tam bakterie mają najlepsze schronienie.

REKLAMA