Ptaki
Bakterie z wyschniętych ptasich odchodów i piór mogą wywołać u człowieka tzw. chorobę papuzią, objawami przypominającą grypę. Czasami choroba przeradza się w nietypowe zapalenie płuc. Aby jej uniknąć, regularnie czyść klatkę, zanim ptasie guano zdąży wyschnąć – radzą weterynarze.
Koty
„Zęby kotów są cieńsze i ostrzejsze od psich, w związku z czym wbijają się głębiej, co często skutkuje zakażeniem” – mówi Bruno Chomel, dr weterynarii współpracujący z WHO. Między innymi możesz się zarazić tzw. chorobą kociego pazura, która objawia się gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych. Zakażenie czasami prowadzi do zapalenia spojówek, na szczęście może być skutecznie leczone antybiotykami.
Psy
Język psa może być czasem groźniejszy niż jego zęby. Jeśli zdarzyło Ci się podzielić kanapką z Twoim Reksem albo dajesz mu się lizać po twarzy, musisz się liczyć z tym, że możesz się zarazić psimi pasożytami – glistą albo tasiemcem. Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci, ale dorosły również może się zarazić. Aby uniknąć zagrożenia, regularnie (2 razy do roku) odrobaczaj psa, często myj ręce i unikaj kontaktu z psimi odchodami.
Ryby
Ryby w zasadzie nie są niebezpieczne (nie licząc piranii), natomiast koniecznie musisz uważać na akwarium. Uważaj na infekcję zwaną ziarniniakiem akwaryjnym. Bakterie z brudnej wody dostają się przez drobne ranki na rękach do organizmu i wywołują bolesne owrzodzenie. Dlatego, kiedy już wkładasz ręce do akwarium, zawsze zakładaj gumowe rękawiczki, a po uprzątnięciu zbiornika dokładnie umyj ręce.
Jaszczurki i żółwie
Badania wykazują, że prawie 90% legwanów jest zakażonych salmonellą. Żółwie i wiele innych gadów również często są nosicielami tej bakterii, która u ludzi może spowodować biegunkę´ o różnym nasileniu, a nawet krwotoczne owrzodzenie jelita. Po każdym kontakcie z jaszczurką czy żółwiem umyj ręce wodą z mydłem.
Przejdź na kolejną stronę i zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę.