[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.8

Choroby XXI wieku: Screen face

Czy wiesz, cztery 8-godzinne sesje przez monitorem komputera odpowiadają 20 minutom spędzonym na słońcu w porze południa? Czy przed włączeniem laptopa powinniśmy zabezpieczyć skórę specjalnym filtrem?

fot. shutterstock

Przeciętny Europejczyk spędza przed monitorem komputera czy ekranem smartfona 8 i pół godziny dziennie (badania Ofcom). To więcej czasu, niż poświęca go na sen. Młodzi, pracujący w biurze mieszkańcy dużych miast są narażeni na działanie niebieskiego światła jeszcze dłużej – kilka godzin w pracy siedząc przed komputerem, wieczorem w domu oglądając na laptopie ulubiony serial, a w przerwach pomiędzy obserwując foty wrzucone przez znajomych na Instagramie.

Niedawno odkryto, że niebieskie światło jest tak samo szkodliwe dla naszej skóry jak ultrafiolet – osłabia skórę i wywołuje stres oksydacyjny. Może doprowadzić do przebarwień, przedwczesnego starzenia się skóry i – być może, zjawisko jest nowe i niedługo obserwowane – do raka skóry.

Dermatolodzy znaleźli już nazwę na to zjawisko: „screen face”. „Niebieskie światło o bardzo krótkiej fali, wysokiej częstotliwości i dużej energii penetruje skórę dużo bardziej niż promienie UVA i UVB” – ostrzega dr Howard Murad, dermatolog i założyciel fundacji Murad Skincare – „Przeciętnie, cztery 8-godzinne dni pracy z komputerem odpowiadają 20-minutowej ekspozycji na słońce w środku upalnego dnia”.

fot. Producent

Im jaśniejszą masz cerę, tym mniej twoja skóra wydziela ochronnej melaniny. Tym bardziej powinnaś chronić ją przed niebieskim światłem zwłaszcza, gdy jesteś miłośniczką selfie. W Polsce pojawiają się już pierwsze kosmetyki blokujące tę długość fali. Przykładem jest seria Uriage Age Protect Multi-Actions (na zdjęciu powyżej).

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij