Choroby XXI wieku: Screen face

Czy wiesz, cztery 8-godzinne sesje przez monitorem komputera odpowiadają 20 minutom spędzonym na słońcu w porze południa? Czy przed włączeniem laptopa powinniśmy zabezpieczyć skórę specjalnym filtrem?

Shutterstock
fot. shutterstock

Przeciętny Europejczyk spędza przed monitorem komputera czy ekranem smartfona 8 i pół godziny dziennie (badania Ofcom). To więcej czasu, niż poświęca go na sen. Młodzi, pracujący w biurze mieszkańcy dużych miast są narażeni na działanie niebieskiego światła jeszcze dłużej – kilka godzin w pracy siedząc przed komputerem, wieczorem w domu oglądając na laptopie ulubiony serial, a w przerwach pomiędzy obserwując foty wrzucone przez znajomych na Instagramie.

ZOBACZ TEŻ: Od czego zależy wygląd Twojej skóry?

Niedawno odkryto, że niebieskie światło jest tak samo szkodliwe dla naszej skóry jak ultrafiolet – osłabia skórę i wywołuje stres oksydacyjny. Może doprowadzić do przebarwień, przedwczesnego starzenia się skóry i – być może, zjawisko jest nowe i niedługo obserwowane – do raka skóry.

Dermatolodzy znaleźli już nazwę na to zjawisko: „screen face”. „Niebieskie światło o bardzo krótkiej fali, wysokiej częstotliwości i dużej energii penetruje skórę dużo bardziej niż promienie UVA i UVB” – ostrzega dr Howard Murad, dermatolog i założyciel fundacji Murad Skincare – „Przeciętnie, cztery 8-godzinne dni pracy z komputerem odpowiadają 20-minutowej ekspozycji na słońce w środku upalnego dnia”.

Im jaśniejszą masz cerę, tym mniej twoja skóra wydziela ochronnej melaniny. Tym bardziej powinnaś chronić ją przed niebieskim światłem zwłaszcza, gdy jesteś miłośniczką selfie. W Polsce pojawiają się już pierwsze kosmetyki blokujące tę długość fali. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na odstawienie od komputera i innych ekranów - zapytaj w drogerii o kremy chroniące przed niebieskim światłem.

Zobacz również:
REKLAMA