[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Chlor: występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Chlor to makroelement, którego w Twoim organizmie nie może zabraknąć. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą prowadzić do przykrych dolegliwości. Zobacz, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek i dlaczego lepiej zadbać o jego dostarczenie.

sól fot. shutterstock.com

Kojarzy się z zapachem krytych pływalni. Używany do dezynfekcji wody drażni oczy, wysusza skórę i może powodować problemy z oddychaniem. Ale chlor, jak każdy mikroelement, jest Ci potrzebny. Używa się go do uzdatniania wody pitnej, bo zabija groźnie bakterie (m.in. bakterie coli).

Poza tym wypłukuje z organizmu toksyny i razem z sodem dba o właściwy poziom elektrolitów. Jest pomocny przy wchłanianiu witaminy B12 (tej od sokolego wzroku, pięknej skóry i mocnych włosów). Odpowiada też za równowagę kwasowo-zasadową i prawidłowe PH soku żołądkowego, co docenisz szczególnie, jeśli miewasz problemy gastryczne.

REKLAMA

Niedobór

Niedobór chloru może Ci dolegać, gdy w Twoim organizmie brakuje elektrolitów. Jeśli więc masz za sobą biegunkę lub męczyły Cię wymioty, obficie pociłaś się przez dłuższy czas (nie chodzi nam o jedną sesję kardio) lub przyjmowałaś leki moczopędne, zadbaj o uzupełnienie tego pierwiastka.

Jego niedobór może bowiem skutkować m.in. ogólnym osłabieniem i zmęczeniem, bolesnymi skurczami, drgawkami, nudnościami czy zawrotami głowy.

Dzienne zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na chlor zależy od wieku. Według Instytut Żywności i Żywienia dorosła kobieta do 50. roku życia powinna spożywać 2,3 g chloru dziennie. Taka sama dawka dotyczy kobiet w ciąży i karmiących.

Nadmiar

Na przedawkowanie chromu narażone są przede wszystkim osoby jedzące za dużo sodu lub mające problemy z nerkami. Nadmiar tego pierwiastka może wywołać ostre biegunki, mocne odwodnienie, a także przyczynić się do powstania nadciśnienia tętniczego i niewydolności nerek. Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów jest ograniczenie soli. Wypróbuj nasze 5 sposobów na ograniczenie spożycia soli kuchennej.

Najlepsze źródła

Głównym źródłem chloru jest sól oraz wszystkie produkty, do których jest dodawana. Jedzone z umiarem w pełni zaspokoją zapotrzebowanie na chlor w Twoim organizmie.

Zajrzyj do naszego leksykonu makroelemntów i przeczytaj o pozostałych składnikach mineralnych.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij