Cellulit: skąd się bierze pomarańczowa skórka?

Jak się pozbyć cellulitu? Pierwszym krokiem w skutecznej walce jest poznanie wroga. Gdy dowiesz się skąd się bierze i czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak cellulit wodny, będziesz mogła działać.

cellulit fot. Wisław Jurewicz
fot. Wisław Jurewicz

Fakty i plotki

Joanna Krupa wydaje co miesiąc na walkę z cellulitem 8 tys. złotych. Nie zaglądamy celebrytce do portfela, ale news, który pojawił się w internecie, niesie dwa komunikaty: skoro nawet modelka go ma, to i ja mogę przestać się wstydzić, oraz że walka z nim to chyba dość trudna sprawa, skoro taka kosztowna. Wszystko to prawda.

Niemal każda kobieta ma cellulit. Mniej widoczny jest u czarnoskórych i wysportowanych, ale one też go mają. Dolegliwość jest złożona i dlatego walkę z nią trzeba prowadzić na kilku frontach. Zanim jednak pomyślisz o jakichkolwiek potencjalnie zainwestowanych pieniądzach, zastanów się: co Ty wiesz o cellulicie?

Twój cellutyp

Ostatnie badanie włoskiego prof. Pasquale Motolese pokazały, że jest jeszcze jeden sprawca podskórnego bałaganu. „Oprócz złej diety, braku ruchu i predyspozycji genetycznych, są jeszcze hemosyderyna i jony żelaza, które odkładają się pod skórą” – mówi WH dermatolog dr Joanna Suseł.

Tłumacząc na nasze, są to procesy, które jak toksyna działają na tkanki, deformując je, a nawet niszcząc. Gdy naukowcy będą prześcigać się w poszukiwaniu optymalnego panaceum, nie osiadaj... na pupie. Jeśli chcesz toczyć równą walkę z nierównościami pod skórą, określ w pierwszej kolejności typ swojej sylwetki, bo to determinuje typ cellulitu, a potem sposób walki z nim.

Kobiety o budowie genoidalnej, czyli te, które mają masywne pośladki i uda, a drobniejszą górę, mają większe skłonności do występowania cellulitu w ogóle. Dlatego łacińska nazwa tej dolegliwości to „lipodystrofi a genoidalna”. Kobiety o budowie androidalnej, z większymi piersiami, częstszym odkładaniem tkanki tłuszczowej, na brzuchu, ale drobnymi nogami, są mniej „obciążone cellulitowo”.

Jeśli już wiesz, w której grupie znajduje się Twoja sylwetka, musisz wiedzieć jeszcze dwie rzeczy: jaki masz typ samego cellulitu, a na koniec określić jego nasilenie. Jedna ze szkół mówi o czterech rodzajach cellulitu: twardym, miękkim, obrzękowym i mieszanym.

Pierwszy dotyczy głównie kobiet umięśnionych i aktywnych fizycznie. Jest zauważalny tylko po ujęciu skóry w fałd lub chwilowym nagromadzeniu wody. Dlatego niektórzy nazywają ten rodzaj cellulitu wodnym. Bardziej zauważalny jest cellulit miękki. Dotyczy kobiet, które prowadzą siedzący tryb życia i mają około 40 lat, wiotką skórę i słabe mięśnie. U nich nierówności są widoczne gołym okiem. Najrzadszą postacią jest cellulit obrzękowy.

„Występuje u kobiet, które mają tzw. ciastowate kończyny. Gdy przyciśniesz skórę palcem, wgłębienie pozostaje” – wyjaśnia dr Suseł. Statystycznie najczęstszy jest cellulit mieszany, który jest sumą „typu twardego i miękkiego”. O ile w przypadku najcięższego rodzaju skórki pomarańczowej wskazana jest lekarska konsultacja, o tyle w innych przypadkach, wciąż sporo zależy od Ciebie.

cellulit fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Twój etap

Zauważyłaś, że cellulit nasila się w pewnych okresach życia? Nie mają go małe dziewczynki, a mocno widać go u kobiet po ciąży. Odpowiadają za to estrogeny – żeńskie hormony. To one zawiadują cyklem miesiączkowym oraz m.in. przygotowują ciało do ciąży. Jak widać, mocno kontrolują te okolice ciała kobiety, które są odpowiedzialne za rozrodczość.

98% kobiet po 20. roku życia ma cellulit – uważają amerykańscy naukowcy dr Ch. Karcher i dr D. McDaniel.

To prawdopodobnie nie jest przypadek, że jednocześnie na te same miejsca – czyli na biodra, brzuch i uda – uwziął się cellulit. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób estrogeny wzmagają powstawanie cellulitu, ale wiadomo, co dzieje się w tym czasie pod skórą.

Dobra do tej pory współpraca między naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi zostaje delikatnie zaburzona. Żyły i kapilary, czyli bardzo cienkie naczynia, zaczynają się delikatnie rozszerzać i stają bardziej przepuszczalne. Dochodzi do wysięku i zastoju limfy, która ma mniej miejsca niż dotychczas. Komórki tłuszczowe także zaczynają zmieniać kształt. „Dochodzi do obrzęków i zmian w całej podskórnej architektonice” – wyjaśnia dr Suseł.

Dzieje się to dużo szybciej, jeśli dodatkowo palisz, jesz w fast foodach, a po całym dniu siedzącej pracy w domu zalegasz przed tv. Z czasem coraz wyraźniej zauważasz zmiany na skórze. Gdy chwycisz jej kawałek, na powierzchni zobaczysz nierówności lub guzki. To jest pierwszy etap powstawania cellulitu.

Jeśli w tym momencie wprowadzisz na stałe codzienne masaże szorstką gąbką oraz ćwiczenia i zmiany w diecie, masz szansę nie dopuścić do rozwoju skórki pomarańczowej. Jeśli nic nie zmienisz, musisz spodziewać się, że w kolejnym etapie komórki tłuszczowe będą się grupować w skupiska, powiększać, pęcznieć i tworzyć nieodwracalne zwłóknienia.

Jeśli chcesz się szybko pozbyć pomarańczowej skórki, sprawdź, jakie zabiegi na cellulit może Ci zaoferować kosmetyczka, a jakie dermatolog.

fot.  lzf 2015/shutterstock.com fot. lzf 2015/shutterstock.com
fot. lzf 2015/shutterstock.com

Małe zmiany

Zamień białe pieczywo na pełne błonnika pełnoziarniste. Wybieraj produkty zawierające kwasy omega–3. Wykreśl z diety soki z kartonu, colę i potrawy zawierające utwardzone tłuszcze roślinne (margaryna, nutella, słodycze z nadzieniem itp.) Wspieraj się antyoksydantami, obecnymi m.in. w nasionach i orzechach.

I codziennymi ćwiczeniami. Jeśli masz budowę androidalną, powinnaś ćwiczyć górne części ciała. Jeśli masz budowę genoidalną, łącz kardio z ćwiczeniami na nogi i pośladki. Jogging, pilates albo shape ujędrnią Twoją skórę. Możesz też wypróbować nasz specjalny trening na pośladki. Połączenie diety, sportu i masażu pomoże walczyć z cellulitem pomimo wpływu hormonów, wieku i genetycznych obciążeń.

fot. Karyna Che 2014/shutterstock.com fot. Karyna Che 2014/shutterstock.com
fot. Karyna Che 2014/shutterstock.com

Dlaczego faceci nie mają cellulitu?

Hormony

Faceci mają śladowe ilości estrogenów, ale poza ekstremalnymi sytuacjami (np. złośliwy guz jądra) nie są narażeni na ich działanie. Oprócz tego, o ile u kobiet komórki tłuszczowe rozkładają się równolegle pod skórą, jedna obok drugiej, o tyle u mężczyzn układają pod skosem. To powoduje, że nawet jeśli jest ich więcej, są zdecydowanie mniej widoczne.

Cellulitis to nie cellulit

Więcej – jedno z drugim, oprócz podobnej nazwy, nie ma nic wspólnego! Cellulitis to zapalenie tkanki podskórnej, którego powodem jest np. infekcja wywołana bakterią.

Cellulit wodny: fakt czy mit?

Są dwie szkoły: według jednej cellulit wodny istnieje i dotyczy młodych kobiet z zaburzeniami krążenia krwi i limfy. W cyklu miesięcznym organizm kobiety gromadzi wodę i tłuszcz na potrzeby ciąży. Zwolennicy drugiej teorii uważają, że to sztuczny twór, bo na cellulit zawsze wpływa gospodarka wodna oraz lipidowa. Sauna i gorące kąpiele mogą sprzyjać powstawaniu cellulitu.

Tekst: Katarzyna Górna-Drzewosz

WH 03/2014

Zobacz również:
REKLAMA