Cellulit: skąd się bierze pomarańczowa skórka?

Jak się pozbyć cellulitu? Pierwszym krokiem w skutecznej walce jest poznanie wroga. Gdy dowiesz się skąd się bierze i czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak cellulit wodny, będziesz mogła działać.

cellulit fot. Wisław Jurewicz
fot. Wisław Jurewicz

Fakty i plotki

REKLAMA

Joanna Krupa wydaje co miesiąc na walkę z cellulitem 8 tys. złotych. Nie zaglądamy celebrytce do portfela, ale news, który pojawił się w internecie, niesie dwa komunikaty: skoro nawet modelka go ma, to i ja mogę przestać się wstydzić, oraz że walka z nim to chyba dość trudna sprawa, skoro taka kosztowna. Wszystko to prawda.

Niemal każda kobieta ma cellulit. Mniej widoczny jest u czarnoskórych i wysportowanych, ale one też go mają. Dolegliwość jest złożona i dlatego walkę z nią trzeba prowadzić na kilku frontach. Zanim jednak pomyślisz o jakichkolwiek potencjalnie zainwestowanych pieniądzach, zastanów się: co Ty wiesz o cellulicie?

Twój cellutyp

Ostatnie badanie włoskiego prof. Pasquale Motolese pokazały, że jest jeszcze jeden sprawca podskórnego bałaganu. „Oprócz złej diety, braku ruchu i predyspozycji genetycznych, są jeszcze hemosyderyna i jony żelaza, które odkładają się pod skórą” – mówi WH dermatolog dr Joanna Suseł.

Tłumacząc na nasze, są to procesy, które jak toksyna działają na tkanki, deformując je, a nawet niszcząc. Gdy naukowcy będą prześcigać się w poszukiwaniu optymalnego panaceum, nie osiadaj... na pupie. Jeśli chcesz toczyć równą walkę z nierównościami pod skórą, określ w pierwszej kolejności typ swojej sylwetki, bo to determinuje typ cellulitu, a potem sposób walki z nim.

Kobiety o budowie genoidalnej, czyli te, które mają masywne pośladki i uda, a drobniejszą górę, mają większe skłonności do występowania cellulitu w ogóle. Dlatego łacińska nazwa tej dolegliwości to „lipodystrofi a genoidalna”. Kobiety o budowie androidalnej, z większymi piersiami, częstszym odkładaniem tkanki tłuszczowej, na brzuchu, ale drobnymi nogami, są mniej „obciążone cellulitowo”.

Jeśli już wiesz, w której grupie znajduje się Twoja sylwetka, musisz wiedzieć jeszcze dwie rzeczy: jaki masz typ samego cellulitu, a na koniec określić jego nasilenie. Jedna ze szkół mówi o czterech rodzajach cellulitu: twardym, miękkim, obrzękowym i mieszanym.

Pierwszy dotyczy głównie kobiet umięśnionych i aktywnych fizycznie. Jest zauważalny tylko po ujęciu skóry w fałd lub chwilowym nagromadzeniu wody. Dlatego niektórzy nazywają ten rodzaj cellulitu wodnym. Bardziej zauważalny jest cellulit miękki. Dotyczy kobiet, które prowadzą siedzący tryb życia i mają około 40 lat, wiotką skórę i słabe mięśnie. U nich nierówności są widoczne gołym okiem. Najrzadszą postacią jest cellulit obrzękowy.

„Występuje u kobiet, które mają tzw. ciastowate kończyny. Gdy przyciśniesz skórę palcem, wgłębienie pozostaje” – wyjaśnia dr Suseł. Statystycznie najczęstszy jest cellulit mieszany, który jest sumą „typu twardego i miękkiego”. O ile w przypadku najcięższego rodzaju skórki pomarańczowej wskazana jest lekarska konsultacja, o tyle w innych przypadkach, wciąż sporo zależy od Ciebie.

REKLAMA

REKLAMA

cellulit fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Twój etap

Zauważyłaś, że cellulit nasila się w pewnych okresach życia? Nie mają go małe dziewczynki, a mocno widać go u kobiet po ciąży. Odpowiadają za to estrogeny – żeńskie hormony. To one zawiadują cyklem miesiączkowym oraz m.in. przygotowują ciało do ciąży. Jak widać, mocno kontrolują te okolice ciała kobiety, które są odpowiedzialne za rozrodczość.

98% kobiet po 20. roku życia ma cellulit – uważają amerykańscy naukowcy dr Ch. Karcher i dr D. McDaniel.

To prawdopodobnie nie jest przypadek, że jednocześnie na te same miejsca – czyli na biodra, brzuch i uda – uwziął się cellulit. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób estrogeny wzmagają powstawanie cellulitu, ale wiadomo, co dzieje się w tym czasie pod skórą.

Dobra do tej pory współpraca między naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi zostaje delikatnie zaburzona. Żyły i kapilary, czyli bardzo cienkie naczynia, zaczynają się delikatnie rozszerzać i stają bardziej przepuszczalne. Dochodzi do wysięku i zastoju limfy, która ma mniej miejsca niż dotychczas. Komórki tłuszczowe także zaczynają zmieniać kształt. „Dochodzi do obrzęków i zmian w całej podskórnej architektonice” – wyjaśnia dr Suseł.

Dzieje się to dużo szybciej, jeśli dodatkowo palisz, jesz w fast foodach, a po całym dniu siedzącej pracy w domu zalegasz przed tv. Z czasem coraz wyraźniej zauważasz zmiany na skórze. Gdy chwycisz jej kawałek, na powierzchni zobaczysz nierówności lub guzki. To jest pierwszy etap powstawania cellulitu.

Jeśli w tym momencie wprowadzisz na stałe codzienne masaże szorstką gąbką oraz ćwiczenia i zmiany w diecie, masz szansę nie dopuścić do rozwoju skórki pomarańczowej. Jeśli nic nie zmienisz, musisz spodziewać się, że w kolejnym etapie komórki tłuszczowe będą się grupować w skupiska, powiększać, pęcznieć i tworzyć nieodwracalne zwłóknienia.

Jeśli chcesz się szybko pozbyć pomarańczowej skórki, sprawdź, jakie zabiegi na cellulit może Ci zaoferować kosmetyczka, a jakie dermatolog.

REKLAMA

fot.  lzf 2015/shutterstock.com fot. lzf 2015/shutterstock.com
fot. lzf 2015/shutterstock.com

Małe zmiany

Zamień białe pieczywo na pełne błonnika pełnoziarniste. Wybieraj produkty zawierające kwasy omega–3. Wykreśl z diety soki z kartonu, colę i potrawy zawierające utwardzone tłuszcze roślinne (margaryna, nutella, słodycze z nadzieniem itp.) Wspieraj się antyoksydantami, obecnymi m.in. w nasionach i orzechach.

I codziennymi ćwiczeniami. Jeśli masz budowę androidalną, powinnaś ćwiczyć górne części ciała. Jeśli masz budowę genoidalną, łącz kardio z ćwiczeniami na nogi i pośladki. Jogging, pilates albo shape ujędrnią Twoją skórę. Możesz też wypróbować nasz specjalny trening na pośladki. Połączenie diety, sportu i masażu pomoże walczyć z cellulitem pomimo wpływu hormonów, wieku i genetycznych obciążeń.

REKLAMA

REKLAMA

fot. Karyna Che 2014/shutterstock.com fot. Karyna Che 2014/shutterstock.com
fot. Karyna Che 2014/shutterstock.com

Dlaczego faceci nie mają cellulitu?

Hormony

Faceci mają śladowe ilości estrogenów, ale poza ekstremalnymi sytuacjami (np. złośliwy guz jądra) nie są narażeni na ich działanie. Oprócz tego, o ile u kobiet komórki tłuszczowe rozkładają się równolegle pod skórą, jedna obok drugiej, o tyle u mężczyzn układają pod skosem. To powoduje, że nawet jeśli jest ich więcej, są zdecydowanie mniej widoczne.

Cellulitis to nie cellulit

Więcej – jedno z drugim, oprócz podobnej nazwy, nie ma nic wspólnego! Cellulitis to zapalenie tkanki podskórnej, którego powodem jest np. infekcja wywołana bakterią.

Cellulit wodny: fakt czy mit?

Są dwie szkoły: według jednej cellulit wodny istnieje i dotyczy młodych kobiet z zaburzeniami krążenia krwi i limfy. W cyklu miesięcznym organizm kobiety gromadzi wodę i tłuszcz na potrzeby ciąży. Zwolennicy drugiej teorii uważają, że to sztuczny twór, bo na cellulit zawsze wpływa gospodarka wodna oraz lipidowa. Sauna i gorące kąpiele mogą sprzyjać powstawaniu cellulitu.

Tekst: Katarzyna Górna-Drzewosz

WH 03/2014

Zobacz również:
Te ćwiczenia na korpus są dużo skuteczniejsze niż upomnienia naszych babć: „Nie garb się!”. Poprawiają siłę core’u i jego wytrzymałość. Wykonuj je 3 razy w tygodniu, by mięśnie posturalne naprawdę poczuły się zaopiekowane. Ukończ podaną liczbę powtórzeń każdego ruchu, przechodząc bez przerw między kolejnymi ćwiczeniami. Po skończonym obwodzie powtórz całość dwukrotnie (w sumie robisz trzy rundy). Skup się na ściąganiu łopatek w tył i w dół, „wydłużaniu kręgosłupa” i utrzymywaniu go w neutralnej pozycji – łącznie z szyją.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA