Borelioza - KZM, jak ich uniknąć, co je różni?

Kleszcze słyną z roznoszenia boreliozy, zwanej także chorobą z Lyme. Ale borelioza to niejedyna choroba, którą mogą zarazić Cię kleszcze. Drugą - rzadszą, ale wciąż niebezpieczną - jest kleszczowe zapalenia mózgu, zwane w skrócie KZM. Zobacz, czym grożą obie te choroby i jak się je leczy.

Kleszcz przenosi boreliozę i KZM Shutterstock.com

Borelioza

To choroba wywoływana przez bakterie (krętki Borrelia) przenoszone przez kleszcze. Nie każde ukąszenie zakażonego pajęczaka prowadzi do infekcji. Szybkie usunięcie kleszcza bardziej chroni przed chorobą. Jeśli jednak do niej dojdzie, borelioza rozwija się w ciągu 1-3 tygodni.

Pierwsze objawy to dolegliwości, jak przy grypie: uczucie rozbicia, bóle mięśni. Przede wszystkim to jednak rumień wędrujący, czyli powiększające się zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, w środku nieco jaśniejsze. Gdy to zauważysz, idź do lekarza. Po 2 miesiącach od ukąszenia można wykonać test na obecność przeciwciał IgM i IgG przeciw krętkom Borrelii we krwi (najpierw test ELISA, a dla potwierdzenia test Western-blot). Nie rób ich wcześniej niż 5-6 tygodni od wkłucia kleszcza. Dopiero po tym czasie pojawiają się przeciwciała we krwi. Jednak żaden z powyższych testów nie daje 100 procent pewności, że doszło lub nie do zakażenia boreliozą.

Wyjętego kleszcza możesz oddać do laboratorium, aby sprawdzić, czy jest zakażony boreliozą. To jednak nie jest zbyt miarodajne, a badanie dość drogie - kosztuje około 140 złotych. Jeśli jednak wynik będzie pozytywny (wykaże, że kleszcz jest zakażony) też nie musi to oznaczać, że pajęczak cię zaraził. Nawet, jeżeli tak się stało, nasz układ odpornościowy może sam zwalczyć, a jeśli nie, to na bakterie skutecznie działa antybiotyk. Im wcześnie zostanie podany, tym będzie skuteczniejszy.

Sprawdź też: Co robić, gdy złapiesz kleszcza

Kleszczowe zapalenie mózgu

Tę chorobę wywołują wirusy przenoszone przez kleszcze, ale również można się zakazić przez spożywanie surowego mleka lub produktów mlecznych, na bazie niepasteryzowanego mleka pochodzącego od zakażonych zwierząt. Wirus kleszczowego zapalenia mózgu to flawiwirus z rodziny Flaviviridae (należą do nich także inne chorobotwórcze wirusy np.: zapalenia wątroby typu C żółtej gorączki, Dengue, gorączki Zachodniego Nilu).

Nie każde zakażenie KZM prowadzi do poważnej choroby. To, dlaczego niektórzy cierpią i nawet umierają z powodu infekcji, podczas gdy inni nie chorują wcale lub prawie wcale, ciągle pozostaje do odkrycia. Przy nieskutecznych mechanizmach obronnych wirus KZM dostaje się do centralnego układu nerwowego niektórych zakażonych.

Typowe objawy początkowe KZM, to gorączka, ból głowy i stawów, charakterystyczne także dla grypy. Jednak, kiedy pojawiają się w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza, mogą oznaczać kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to gorączka, silny ból głowy oraz często sztywność karku. Leczenie szpitalne polega wówczas jedynie na łagodzeniu objawów, a przecież na kleszczowe zapalenie opon mózgowych mamy skuteczną szczepionkę.

 

 

Dla kogo szczepienie przeciwko KZM:

Rozważ zaszczepienie się, jeśli:

  • mieszkasz na terenach, gdzie zachorowania na KZM są częste
  • jeśli uprawiasz sport (rower, bieganie), bo nawet gdy mieszkasz na terenach, gdzie liczba zachorowań jest mniejsza jesteś narażona na pokłucia przez kleszcze
  • jeśli często spacerujesz po parkach (to miejsca gdzie przylatują ptaki, są drobne zwierzęta, które roznoszą kleszcze)
  • jeśli masz psa lub kota i często wyjmujesz mu kleszcze.

Przed szczepieniem skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, bo szczepienie nie jest tanie - jedna dawka kosztuje nieco ponad sto złotych, a dawki trzeba przyjąć trzy, więc być może z punktu widzenia rzeczywistego zagrożenia nie jest to wydatek uzasadniony. No chyba, że lubisz dmuchać na zimne. 

Zobacz też: Co się dzieje, gdy złapiesz kleszcza?

Zobacz również:
REKLAMA