Bóle kręgosłupa – rodzaje, przyczyny i sposoby na ich uniknięcie

Ból karku, ból pleców i zgarbiona sylwetka. Aż 80% kobiet w końcu dopada bólu w okolicach kręgosłupa. Podpowiadamy, jak zadbać o swoje tyły i wyjaśniamy, jakie są przyczyny bólu.

ból pleców sposoby Getty Images
Kobiety częściej męczy ból szyi i pleców niż głowy. To co, panowie, masaż?

Chociaż ciąża i biust też dokładają swoje trzy grosze do bólu pleców, to jednak częściej same jesteśmy winne. Aż 80% nas prędzej czy później doświadcza bólu przy kręgosłupie. Sprawdź poniżej, jak nie wbijać noża (a w zasadzie szpilek) w swoje własne plecy.

Szyja i kark

Za sztywność i bolesność w okolicy karku możesz winić m.in. swojego szefa. To znaczy stres. Jeżeli nie możesz wyeliminować tego czynnika, zmniejsz napięcie mięśni prostym ćwiczeniem na rozluźnienie karku: cofnij brodę, jakby robiąc drugi podbródek, wytrzymaj 5 sekund i powtarzaj 10 razy w ciągu dnia.

Klatka piersiowa

Może czas pomyśleć o odszkodowaniu od producentów seriali. To dzieki ich dobrej robocie garbimy się godzinami skulone nad laptopem. Jeśli każdy odcinek zakończysz serią martwego ciągu (sprawdź, jak wykonywać prawidłowo martwy ciąg) lub wiosłowania ze sztangą, Twoje łopatki powinny wrócić gdzie ich miejsce, co pozwoli Ci przetrwać kolejny sezon serialu bez bólu.

Miednica

Od nie tak dawna wiadomo, że długie siedzenie jest tak samo zabójcze jak palenie, ale że dobija plecy, wiadomo nie od dziś. Zresztą tak jak ciągłe stanie. Jeżeli jeszcze nie masz takiego nawyku, zacznij zmieniać pozycję co 0,5 h. Dopasuj do siebie miejsce pracy i co jakiś czas skontroluj, czy siedzisz prosto.

Barki

Napięcie z tej okolicy zaczyna rosnąć już w szkole – od tornistra, a potem pogłębia się przez noszoną asymetrycznie torebkę i wrzynające się ramiączka od biustonoszy. Jeżeli masz miseczkę od C w górę, powinnaś mieć szersze paski, zwłaszcza w biustonoszu sportowym. I staraj się zmieniać ramię, na którym nosisz torebkę (bo średnio waży kilka kilogramów!).

Dolny odcinek pleców

Wg naukowców szkodzi mu nawet zbyt obcisłe spodnie, które zaburzają naturalne ruchy miednicy. Ale lędźwie głównie cierpią podczas ciąży albo dźwigania nadmiaru tłuszczu i noszenia szpilek. Pilnowanie wagi, wzmacnianie mięśni grzbietu i zmienianie wysokości obcasów powinno zmniejszyć ryzyko, że Twoje lędźwie wygną się w bolesny łuk. Przy okazji sprawdź, co się dzieje, gdy nosisz szpilki, bo – wbrew pozorom – ma to też swoje zalety zdrowotne.

Jeśli czujesz, że potrzebna Ci wizyta u specjalisty, sprawdź, jak nie dać się nabić w butelkę i powierzyć plecy prawdziwemu profesjonaliście. Poznaj też 5 sposobów na zapobieganie bólom kręgosłupa.

WH 11/2016

REKLAMA